Շնորհանդես հայրենի գյուղում
Ստեփան Հարությունյանը ստեղծագործել է դպրոցական նստարանից՝ տակավին 1990-ականների կեսերից։ Եվ ահա նրա բանաստեղծությունները մեկտեղվել են «Դեգերում» խորագիրը կրող ժողովածուի մեջ, որի շնորհանդեսը  կայացավ հայրենի Եղվարդ գյուղում։ Ինքն էլ կրում է Եղվարդցի գրական կեղծանունը։ Գիրքը բաժանված է չորս ենթաբաժնի՝ «Քնար մտորման», «Քնար հայրենական», «Քնար ընտանեկան» և «Քնար լիրիկական»։
«Լույսի շողը ճիշտ ժամանակին ու ճիշտ հասցեով է տեղ հասել»,- գրքի խմբագրականում գրում է Հայաստանի գրողների միության անդամ, արձակագիր, հրապարակախոս Բակուր Կարապետյանը։
Շնորհանդեսն անցավ անմիջական մթնոլորտում։ Մասնակցում էին գյուղի դպրոցի աշակերտները, ովքեր ոչ միայն ասմունքեցին նոր լույս տեսած գրքից բանաստեղծություններ, այլև հարցեր ուղղեցին ստեղծագործողին: Ստեփան Եղվարդցուն բանաստեղծական երախայրիքի առթիվ շնորհավորեցին գյուղի վարչական ղեկավար  Արուսյակ Դավթյանը, մանկավարժ, բանաստեղծուհի Ռամելա Դանիելյանը, Կապան համայնքի ղեկավարի տեղակալ Մարատ Հարությունյանը, Ստեփանի հորեղբայր Ռոմա Հարությունյանը, «Կապանի ակումբագրադարանային միավորում» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Մարինե Հարությունյանը, ուրիշներ։
Ստեփան Եղվարդցին երախտագիտություն հայտնեց բարեմաղթանքների համար: Նրա խոսքում անդրադարձ կար վերջին տարիների իրադարձություններին: Վերջում հավելեց, որ լավ օրից չէ, որ իր ստեղծագործությունների անդրանիկ ժողովածուն վերնագրել է՝ դեգերում:
Ժողովածուում, որը ներառում է վեց տասնյակ բանաստեղծություն, տակավին տողեր կան հղկելու, բայց կարևորն այն է, որ ընթերցողի սեղանին է դրվել ստեղծագործողի անդրանիկ գիրքը, ինչի առիթով Ստեփան Եղվարդցուն մաղթում ենք բանաստեղծական նոր ու թարմ ներշնչանքներ։