Ստեղծվել է «Հարավային Ադրբեջան» կազմակերպությունը, որի նպատակն է վնաս հասցնել Իրանի պետականությանը
Հասարակական եւ քաղաքական գործիչների մի խումբ հայտարարել է «Հարավային Ադրբեջան» նոր կազմակերպության ստեղծման մասին, այն զբաղվելու է Ադրբեջանի Ազգային կառավարության վերականգնմամբ, որը հռչակվել է Իրանում 1945-1946թթ. ապրած ադրբեջանցիների կողմից։
Նախաձեռնող խմբի հայտարարության համաձայն՝ նորաստեղծ կազմակերպության հիմնադիր ժողովը տեղի կունենա օնլայն, ապրիլի 30-ին, տեղեկացրել է news.am-ը։
Խումբը համակարգում է Չինգիս Գոյթյուրքը, դրա կազմում են «Հարավային Ադրբեջանի» Անկախության կուսակցության նախագահ Սալեհ Իլդըրըմը, «Գյունազ» արբանյակային հեռուստաալիքի հիմնադիր Ահմեթ Օբալին, «Հարավային Ադրբեջանի» Դեմոկրատական թյուրքական կուսակցության նախագահ Աջար Թաղիզադեն, Ազգային ազատագրության կուսակցության վարչության անդամ Սադիկ Իսաբեյլին։ Նաեւ՝ Հարավային Ադրբեջանի ճակատը։ Կազմակերպության կենտրոնատեղին գտնվելու է Ֆինլանդիայում։ Նպատակը անկախ Հարավադրբեջանական պետության ստեղծումն է։
Հանդես գալով «Բարդ հարց» ծրագրում՝ նախաձեռնող խմբի անդամ Աջար Թաղիզադեն ընդգծել է, որ Իրանի ղեկավարությունը երբեք չի հարգել ադրբեջանցի թուրքերի իրավունքները՝ օգտվելու իրենց մշակութային ժառանգությունից, օգտագործելու իրենց լեզուն մասնավոր եւ հասարակական կյանքում, մասնակցելու ազգային մակարդակով որոշումների ընդունմանը եւ ստեղծելու սեփական ասոցիացիաներ։ Թաղիզադեն հավաստիացրել է, որ իրանական վարչակարգը հետեւողականորեն իրականացրել է թուրքերի ձուլման քաղաքականություն եւ բռնաճնշել է նրանց, ովքեր հանդես են եկել այդ իրավունքների օգտին։
Թաղիզադեն նշել է, որ ադրբեջանական ազգային կառավարության ոչնչացումը Սեիդ Ջաֆար Փիշեվարիի գլխավորությամբ եւ «21 ազեր» շարժման ավելի քան 30 000 ակտիվիստների մահապատիժը նշանավորել են Իրանի ձուլման քաղաքականության գագաթնակետը։ Նա նաեւ հիշատակել է Իրանում ադրբեջանցի թուրքերի ինքնավարության շարժումը, որը գլխավորել է այաթուլա Մուհամեդ Քազիմ Շարիաթմադարին։ 1988թ. Հյուսիսային Ադրբեջանում սկսված ազգային-ազատագրական շարժումն այժմ տարածվել է Հարավային Ադրբեջանում, եւ Իրանի ադրբեջանցի թուրքերն էլ ավելի քաղաքականացված են դառնում ու ձգտում են միավորվել մի կազմակերպությունում, որը կարող է պայքարել իրենց ազգային իրավունքների եւ շահերի համար։