Սուրեն Պապիկյանի գլխավորած պատվիրակության այցը Ֆրանսիա
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի գլխավորած պատվիրակության հունիսի 17-ի այցը Ֆրանսիա հայ-ֆրանսիական պաշտպանական համագործակցության ամրապնդման հերթական քայլն էր։
Հունիսի 17-21 -ին Ֆրանսիական ցամաքային և օդային պաշտպանության և անվտանգության արդյունաբերությունների խմբի (GICAT) կազմակերպած«EUROSATORY» խոշորագույն միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակում Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի ռազմական գերատեսչությունների ղեկավարները ստորագրեցին ռազմատեխնիկական համագործակցության նոր պայմանագրեր (այդ թվում՝ ֆրանսիական CAESAR հրետանային համակարգի ձեռքբերման) և հուշագրեր, տեղի ունեցան ռազմատեխնիկական համագործակցությունն առավել բարձր մակարդակի հասցնելուն ուղղված մի շարք քննարկումներ։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպել է ցուցահանդեսում ներկայացված հայկական և միջազգային ռազմարդյունաբերական ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ, մասնակցել GICAT-ի հետ համատեղ հատուկ միջոցառմանը։ Մ.Հայրապետյանը ներկայացրել է ցուցահանդեսին ներկա գտնվող մեկ տասնյակից ավելի հայկական ընկերություններն ու կարևորել հայ-ֆրանսիական ռազմատեխնիկական համագործակցությունը։
Պետք է արձանագրել, որ Հայաստանի Հանրապետության եւ ֆրանսիայի Հանրապետության կառավարությունների համագործակցության այսպիսի բարձր մակարդակը վերաճում է ռազմավարական գործընկերության։