Սյունեցի իմ շատ սիրելի հավատացյա՛լ եղբայրներ և քույրեր
Ցնծացեք և ուրախ եղեք, քանզի այսօր Սուրբ Հարության տոնն է։ Այսօր հոգու խնդությամբ Քրիստոսի հրաշափառ hարության ավետիսով միմյանց ողջունելու օրն է։ Ավետիս, որը մեզ պարգում է ճշմարտությամբ հաղթանակելու ոգի և մեր հոգիները պարուրում է լույսով։ Մահվամբ մահը հաղթահարած Քրիստոսը մեզ համար հավիտենական կյանքը դարձնում է «իմացյալ» և Սուրբ Խաչի նշանով ու իր հաղթական հարությամբ ճանապարհ բացում դեպի հավերժություն։ Նա մեզ սովորեցնում է լինել միշտ արթուն, վստահ սեփական ուժերի նկատմամբ, և ամենակարևորը՝ իր օրինակով ցույց է տալիս, որ անգամ ամենածանր պայմաններում պետք է ապավինել Աենազոր Աստծուն և արիության ոգով, հույսով, սիրով ու լավատեսությամբ հաղթահարել մեր հայրենքի առջև ծառացած բոլոր դժվարությունները։
Արդ, սիրելի՛ հավատացյալներ, Սուրբ Զատկի այս նվիրական պահին, երբ փառաբանում ենք բարու և արդարության հաղթանակը, երբ մեր հոգիներում ճառագում են սիրո և հաշտության պայծառ զգացումները, եկեք բազուկները երկինք պարզենք ու աղոթենք, որ Հարության լույսը օգնի հաղթահարելու խավարը, կեղծիքը, պատերազմը, բռնությունը, քանզի «Քրիստոս յարեաւ ի մեռելոց, մահուամբ զմահ կոխեաց եւ յարութեամբն Իւրով մեզ զկեանս պարգեւեաց»։