Սյունեցի իմ շատ սիրելի հավատացյա՛լ եղբայրներ և քույրեր
Մեր Տեր և Փրկիչ Հիսուս Քրիստոսի Հարության տոնի առթիվ ուրախ հոգով ողջունում ենք ձեզ և շնորհավորում ամենքիդ հրաշափառ ավետիսով` «Քրիստոս յարեաւ ի մեռելոց»: Հուսացյալ սրտով մաղթում ենք, որ լույս Հարության տոնի շնորհները առատապես սփռվեն մեր համայն ժողովրդի վրա, և «Աստուած յուսոյ՝ լի՛ արասցէ զձեզ ամենայն խնդութեամբ եւ խաղաղութեամբ, առաւելո՛ւլ ձեզ յուսով՝ զաւրութեամբ հոգւոյն սրբոյ» (Հռոմ. ԺԵ 13):
Սիրելինե՛րս, Քրիստոսի հարության ավետիսը պատմության մեջ խոստումնալից սկիզբը եղավ մի նոր կյանքի՝ կենդանացնելով բարոյապես մեռած մարդկությանը և հավերժական կյանքի լույսով ու հավատով լուսավորելով սերունդների ճանապարհը։ Այսօր ամբողջ աշխարհը Հարության լույսով ու պատգամով ավելի քան երբեք կարիք ունի դարձյալ հոգևոր, բարոյական վերազարթոնքի, ուստի անսալով տոնի խորհրդին, այն է՝ մարդու հոգևոր և բարոյական վերակենդանությունը, զարթոնքի զգացմամբ համակված՝ աղոթում ենք, որ մարդը նորոգվի, և Տիրոջ ողորմությամբ շուտափույթ վերահաստատվեն խաղաղությունն ու համերաշխ գործակցությունը մեր երկրում ու ողջ աշխարհում, որպեսզի վերստին շարունակենք մեր երջանիկ կյանքը:
Այս աղոթքով, մաղթանքներով ու բարի հույսերով հայտարարում ենք. «Փառք հրաշափառ Յարութեան Քո, Տէ՛ր»։ Ամեն։