Սյունիքի միջնակարգում դասի թեման մեդիագրագիտությունն էր
Նոյեմբերի  11-ին «Մեդիագրագիտության շաբաթ»-ի շրջանակում «Սյունյաց երկիր» թերթի աշխատակիցները հյուրընկալվեցին Սյունիքի միջնակարգ դպրոցում, որտեղ անցկացվեց  բաց դաս օրվա թեմայով՝ մեդիագրագիտություն:
Դպրոցի ինֆորմատիկայի ուսուցչուհի Մելինե Գևորգյանը ներկայացրեց մեդիագրագիտության դասական սահմանումը, էությունը, մեդիագրագետ քաղաքացի լինելու անհրաժեշտությունը՝ ապատեղեկատվության զոհ չդառնալու  համատեքստում: Նաև մանրամասնեց մեդիայում հաճախ հանդիպող մանիպուլիատիվ հնարքները՝ թեմայի քննարկման մեջ ընդգրկելով դասին մասնակցող դպրոցականներին, որ ներկայացնում էին 8-12-րդ դասարանները:
«Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագիր Սամվել Ալեքսանյանը ներկայացրեց Սյունիքի մարզային մամուլի պատմությունը, որ սկզբնավորվել է 1996 թվականին՝ հանրապետության վարչատարածքային բաժանումից հետո: Բանախոսն անդրադարձավ «Սյունյաց երկիր» թերթի, «Սյունյաց երկիր. մշակութային» եռամսյա հանդեսի գործունեությանը, ներկայացրեց մինչև այժմ հրատարակված թեմատիկ կամ հատուկ համարներից մի քանիսի, ինչպես և Արցախյան 3-րդ պատերազմում նահատակված սյունեցի մարտիկներին նվիրված հատուկ թողարկման բովանդակությունը:
Վերջում Սամվել Ալեքսանյանը պատասխանեց կրթօջախի աշակերտների հարցերին:
Միջոցառման ավարտին դպրոցի տնօրեն Լիլիթ Առաքելյանը շնորհակալություն հայտնեց Սամվել Ալեքսանյանին՝ օրվա թեման հավուր պատշաճի ներկայացնելու համար: Նա մեկ անգամ ևս արժևորեց «Սյունյաց երկիր» թերթի և մշակութային եռամսյա հանդեսի դերակատարությունը մեր երկրամասի նորօրյա տարեգրի պատասխանատու առաքելությունը պատշաճ կատարելու, ինչպես և սկզբնաղբյուրային նշանակության հատուկ համարներ թողարկելու, նաև Սյունիքի պատմության ու մշակույթի դեռևս ոչ այնքան հայտնի էջերը բացահայտելու և հանրայնացնելու համար: