Սյունիքի Գորայք համայնքը չունի ոչ գյուղապետ, ոչ ավագանի. ընտրությունները կկայանան հունիսի 9-ին
Հայաստանի կառավարությունն իր այսօրվա՝ ապրիլի 4-ի նիստում որոշում կայացրեց այս տարվա հունիսի 9-ին նշանակել և ՀՀ Սյունիքի մարզի Գորայք համայնքում անցկացնել համայնքի ղեկավարի և ավագանու անդամների արտահերթ ընտրություններ:
Որոշման հիմնավորման մեջ նշվում է, որ Գորայք համայնքի ղեկավար Առուստամ Առուստամյանը համայնքի ղեկավարի պաշտոնում ընտրվել էր 2016 թվականի սեպտեմբերի 18-ին կայացած համայնքի ղեկավարի ընտրության արդյունքում, սակայն 2019 թվականի մարտի 1-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
Գորայքի  ավագանու թվով 7 անդամները եւս ընտրվել են 2016 թվականի սեպտեմբերի 18-ին: Ավագանու անդամներ Աշոտ Աղաջանյանը, Մուրադ Գասպարյանը, Մարտուն Թադևոսյանը, Հրայր Թորոսյանը 2019 թվականի մարտի 1-ին հրաժարականի դիմումներ են ներկայացրել:
Այդ հանգամանքով պայմանավորված, անհնարին է դարձել Գորայք համայնքի ավագանու նիստերի հետագա անցկացումը, քանի որ ավագանու անդամների թվաքանակը նվազել է օրենքով սահմանված թվաքանակի կեսից ավելիի չափով՝ ավագանու 7 անդամից 4-ը ներկայացրել են հրաժարականներ:
Այդ կապակցությամբ Գորայք համայնքի ավագանու մնացած անդամները ս.թ. մարտի 1-ին կազմել են Գորայք համայնքի ավագանու լիազորությունները վաղաժամկետ դադարեցման վերաբերյալ արձանագրություն: