Սյունիքում 91 ընտանիք 700 հազարական դրամ դրամաշնորհ է ստացել
Սյունիքի մարզի 91 ընտանիքի 700 հազարական դրամ դրամաշնորհ է տրվել «Պահպանվող տարածքների աջակցման ծրագիր — Հայաստան» ծրագրի շրջանակում։ Շահառուները հնարավորություն ունեն ձեռնարկել բազմատեսակ գյուղատնտեսական ձեռնարկատիրական գործունեություն։ Ծրագիրը նպատակ ունի բնակավայրերում պահպանել բնական պաշարները։
«Այստեղ 4-5 տեսակ խնձորենի եմ տնկել, ունեմ սև դամբուլ, նռան, կեռասի, բանանի, սերկևիլի ծառեր են»,- Սամվել Սաֆարյանը մեկն է այն 91 շահառուներից, որոնք «Պահպանվող տարածքների աջակցման ծրագիր — Հայաստան» ծրագրի շրջանակում ստացել են 700 հազարական դրամ դրամաշնորհ։
Նրանք հնարավորություն ունեն ձեռնարկել տարատեսակ գյուղատնտեսական ձեռնարկատիրական գործունեություն․ այդ թվում մրգատու այգիների հիմնում, կաթի ու պանրի արտադրություն, մեղվաբուծություն, թռչնաբուծություն։ Կապանի Գեղանուշ բնակավայրի բնակիչ Սամվել Սաֆարյանը մոտ 2 հա տարածքում արդեն 220 ծառ է տնկել, առաջիկայում 500-ի է պատարստավում հասցնել։
«Մի երկու հոգու դնելու եմ ծառերը ջրի պահի, իրենց էլ աշխատավարձ տամ, իրենց էլ մի բանով օգնելու եմ , դառանալու է համ իրենց օգուտ համ ինձ։ 30-40 տոննա, որ հասնի, կարող է ես չհասցնեմ, իմ երեխեքը կավեյելեն էլի, շուկա կհանեն, մեզ համար ենք արտադրում, մեր ժողովրդի համար»,- ասում է Սաֆարյանը։
Շահառուներից է նաև Գեղանուշի վարչական ղեկավարը, ստացած գումարով հավ և հնդկահավ է գնել։
«10 հատ հնդհակավ եմ ձեռք բերել, 30 հատ էլ հավ։ Կերը թանկ է, բայց արդն հնձի ժամանակ ցորեն, գարի ձեռք կբերենք, ամեն բան իր հունով ընթանալու է»։
Նվեր Բադալյանն էլ ընտրել է մեղվաբուծությունը․
«Քանի որ կայուն բերք չկա, 100-150 գրամ օր ու մեջ  գրգռիչ կեր եմ տալիս, որպեսզի բազմացում ապահովեն , մեղուներին խաբում ենք էլի։ Իրենք գիտեն, թե դրսից բերք է գալիս՝ ձվարկում  են, իսկ եթե դրսից բերք չի լինում, իրենք ձվարկությունը շատ սահմանափակ են կատարում։ 10 մեղվաընտանիք ձեռք բերեցի ու այդ տասը արդեն մտածում եմ ավելացնել»։
«Պահպանվող տարածքների աջակցման ծրագիր — Հայաստան» ծրագրի համայնքների մասնակցության  մասնագետ, սոցիալ- տնտեսագետ Հասմիկ Խաչոյանի խոսքով՝ նպատակը բնական պաշարների պահպանույթւունն է։
«Ծրագրերը գնահատվել են գնահատող հանձանաժողովի կողմից, որի կազմում եղել են ինչպես շրջակա միջավայրի նախարարության աշխատակիցներ, այնպես էլ ՀԿ սեկտորի ներկայացուցիչներ։ Ծրագրերեը ամենատարբեր ոլորտներից են։ Բնակչությունը ոգևորված է, այն գումարները, որ  հանձնել ենք իրենց, իրենք դրել են իրենց փոքր բիզնեսները։ Առաջին փուլը, որ գնում տեսնում ենք՝  իրենք կողմից էլի գումարներ են ավելացրել իրենց բիզնեսը ընդլայնելու համար»,- ասում է տնտեսագետը։
Նշենք, որ երկրորդ փուլի համար տրամադրվել է 60 միլիոն դրամ։