«Ժողովուրդ» օրաթերթի հարցերին պատասխանել է Սյունիքից ընտրված անկախ պատգամավոր Աննա Գրիգորյանը
Սյունիքի մասին ամենաշատն են խոսում, ի՞նչ է տեղի ունենում այնտեղ: Մի հատվածը պնդում է՝ ճանապարհներին ադրբեջանցիների կարող ենք հանդիպել, մի հատվածը պնդում է, թե դրանք ռուս խաղաղապահներն են, ոմանք ասում են, որ այնտեղ ապրելն այլեւս անվտանգ չէ: Ի՞նչ է կատարվում Սյունիքում: Այցեցե՞լ եք Սյունիք, ի՞նչ իրավիճակ է այնտեղ հիմա:
-Ցավոք, դա ոչ թե պատմություն է, այլ իրականություն, որտեղ ապրում են սյունեցիներն ամեն օր՝ տեսնելով սահմանամերձ բնակավայրերը: Նրանք այնտեղ ապրում են՝ ամեն օր իրենց պատշգամբից տեսնելով ադրբեջանցի զինվորներին: Սա չի կարող մտահոգիչ չլինել սյունեցիների համար: Օրինակ՝ Գորիս-Կապան ճանապարհով անցնելիս տեսնում ես զինված ադրբեջանցու, որը կանգնած է հենց ճանապարհի վրա:
Իշխանության առանձին ներկայացուցիչներ խոսում են, թե Սյունիքն անվտանգ է, բայց չեն ասում, թե ինչպես է անվտանգ, եւ իրենք անվտանգության ինչպիսի երաշխիքներ են տալիս:
Ես կարծում եմ, որ բազմաթիվ ծրագրեր պետք է իրականացնել այնտեղի անվտանգությունն իրականացնելու համար: