Սյունիքը հայոց լինելիության եւ հայոց ինքնիշխանության հավերժական խորհրդանիշն է
2020 թ. վերջին օրը՝ դեկտեմբերի 31-ին «Սյունյաց երկիրը», ավանդույթի ուժով, այցելեց Տաթեւի մայր տաճար, որ Սիսական տան բոլոր վանքերի գլուխն ու շնորհաբաշխության աղբյուրն է:
Նախ եղանք գլխավոր առաքյալներ Վեմ-Պետրոսի եւ Պողոսի անունը կրող կաթողիկե եկեղեցում, մտանք Սուրբ Գրիգոր Տաթեւացու դամբարան ու խոնարհվեցինք նրա շիրմի առջեւ:
Այնուհետեւ՝ բեմին դեմ դիմաց, հիշեցինք արքայաշնորհ ու աստվածապատիվ Տեր-Հովհաննեսի՝ այդ եկեղեցին կառուցողի տեսիլքով տեսածը. Պետրոսն է՝ ձեռքին երկաթե բանալի, Պողոսն է՝ գրկում առաքելական գիրքը, ովքեր մտնելով եկեղեցի՝ պատրաստում էին աթոռը երկնային թագավորի համար, եւ բանալին ու գիրքը տվեցին Հովհաննես եպիսկոպոսին ու ասացին. «Տերը հաճեցավ բնակվել սրա մեջ, եւ մենք նրա համար հանգստյան տեղ ենք պատրաստում. հենց մեզ էլ հրամայվեց այստեղ մնալ մինչեւ մեր թագավորի հաջորդ գալը. դա արքայության բանալին է, թող մնա այս եկեղեցու մեջ, որովհետեւ այստեղ է բացվելու դրախտի դուռը բոլոր այն մեղավորների համար, որոնք հավատով դիմելու են սրան. այս գիրքը եւս թող մնա սրա մեջ, որովհետեւ այստեղից է բխելու վարդապետական շնորհը եւ սուրբ հեղինակների ողջամիտ քարոզները. այստեղ կմնա մաքուր եւ անխառն»:
Մոմավառություն կատարեցինք ու աղոթք բարձրացրինք առ Աստված՝ Արցախյան երրորդ պատերազմում նահատակված հայորդիների հոգու հանգստության համար, մեր անհետ կորած որդիների ու Ադրբեջանում գերության մեջ տառապող հայրենակիցների վերադարձի համար, մեր վիրավոր եղբայրների շուտափույթ ապաքինման համար: