Որդիս բնակվում է Ձորքի 11 շենքի նկուղային հարկում, ընդ որում` նկուղային հարկը գտնվում է հողի մակերեւույթից ցածր: Հիմա ինչ-որ մարդիկ ցանկանում են նկուղային հարկի լուսամուտի դիմաց նոր շինություն կառուցել, որը, մեր կարծիքով ու շինարարական գործող նորմերով, անթույլատրելի է: Եւ ոչ միայն այն պատճառով, որ այդ տարածքը խաղահրապարակ է, այլեւ այն պատճառով, որ այդ շինությունը լրջորեն վնասելու է նկուղի (առանց այդ էլ վատ) լուսավորությանը: Իսկ ավելի ստույգ` շինությունը կառուցելուց հետո անհնարին կդառնա նկուղային այդ հարկում բնակվելը: Խնդրել եմ Կապանի քաղաքապետին` մեզ չզրկել լույսից եւ արեւից օգտվելու բնական իրավունքից ու հնարավորությունից: Եթե քաղաքապետը չվերացնի այդ որոշումը, ապա մենք կդիմենք դատարան: Մինչ այդ, սակայն, խնդրում ենք նաեւ Ձեր միջամտությունը` վերացնելու Կապանի քաղաքապետարանի կողմից ընդունված ապօրինի որոշումը:
Մխիթար Հարությունյան, Կապան քաղաքի բնակիչ
Հ.Գ. Ըստ քաղաքապետարանի քաղաքաշինության բաժնի պետ Արմեն Ստեփանյանի` 5.8 քառակուսի մ կազմող այդ տարածքը դեռեւս 2006թ. փետրվարի 23-ին վարձակալությամբ տրվել է քաղաքացի Սուսաննա Սարգսյանին, ով էլ հետագայում այդ տարածքում տեղադրել է տաղավար` առեւտուր կազմակերպելու համար: Այնուհետեւ Սուսաննա Սարգսյանը տաղավարը վաճառել է Արման Պապյանին, ով նաեւ ձեռք է բերել այստեղ կառուցապատելու իրավունք (վարձակալության իրավունքը դարձրել են կառուցապատման իրավունք): Արմեն Ստեփանյանը չի ասում սակայն, թե երբ եւ ում կողմից է վարձակալության իրավունքը փոխարինվել կառուցապատման իրավունքով: Առայժմ, այդուհանդերձ, այնտեղ կառուցապատում չի իրականացվում: Բայց ե՛ւ N11, ե՛ւ N14 շենքերի բնակիչները բողոքել են այնտեղ կառուցապատում իրականացնելու կապակցությամբ եւ պահանջել ապամոնտաժել նաեւ տաղավարը՝ տեղում խաղահրապարակ կառուցելու նպատակով: Այսպիսով՝ Մխիթար Հարությունյանի անհանգստությունը տեղին է, եւ բարձրացված խնդիրը մտահոգում է նաեւ նշված շենքերի բնակիչներին: Այդ ամենից հետո ուզում ենք հավատալ, որ Կապանի քաղաքապետ Աշոտ Հայրապետյանը կվերանայի այդ տարածքում կառուցապատման տրված իրավունքը, ինչով եւ կբավարարվի Մխիթար Հարությունյանի ու մյուս բնակիչների պահանջը:
Մենք կշարունակենք հետեւել այդ հարցի շուրջ զարգացումներին ու տեղյակ կպահենք թերթի ընթերցողներին: