Այս տարի «Թանգարանային գիշեր» միջոցառումը եւ թանգարանների միջազգային օրը համընկել էին եւ անցկացվեցին ու նշվեցին մայիսի 18-ին: Կապանի երկրագիտական թանգարանը միջոցառմանը մասնակցեց «Գյուղաշխարհ…» ցուցադրությամբ: Մինչեւ ցուցադրանքին ծանոթանալը` թանգարանի տնօրեն Գրիշա Սմբատյանը հավաքվածներին ներկայացրեց օրվա խորհուրդը` նշելով, որ այս անգամ «Թանգարանային գիշեր» միջոցառումն անցկացվում է «Թանգարանը ոչ ֆորմալ կրթության կենտրոն» խորագրի ներքո եւ հավելեց, որ թանգարանը երբեմն անում է այն, ինչ չի հասցնում անել դպրոցը: Եվ, իսկապես, ցուցադրանքում այնպիսի գյուղատնտեսական գործիքներ կային, որոնց լուսանկարները ոչ մի դասագրքում չես հանդիպի:
Գրիշա Սմբատյանը նաեւ հայտնեց, որ հաջորդ տարի լրանում է Առաջին համաշխարհային պատերազմի սկսման 100 տարին, եւ թանգարանը 2014-ին նախատեսում է հանդես գալ «Սյունեցիներն Առաջին աշխարհամարտում» ցուցադրությամբ: Պատմաբանը նաեւ ասաց, որ Առաջին աշխարհամարտում հայերը նաեւ զենք են վերցրել` հույս ունենալով ազատագրել Արեւմտյան Հայաստանը: Եվ թանգարանն անդրադառնալու է միաժամանակ 1915 թվականի իրադարձություններին: Այս համատեքստում թանգարանի տնօրենը հորդորեց ներկաներին թանգարանին տրամադրել Առաջին աշխարհամարտի վերաբերյալ նյութեր: «Տնտղեք ձեր սնդուկները եւ հաստատ հետաքրքիր բաներ կգտնեք», - այսպես ձեւակերպեց իր միտքը բանախոսը:
Ողջունելով Կապանի երկրագիտական թանգարանի «Գյուղաշխարհ…» նոր ցուցադրության կազմակերպումը` Ռոբերտ Գրիգորյանը (Էջանանցի) թանգարանին նվիրեց իր հեղինակած «Ձորքի ազգագրական պատմությունը», «Կապանա երգերի» ժողովածուն, «Կապանա անեծքներ, հանելուկներ» եւ ազգագրական ու բանահյուսական այլ արժեքներ: Այնուհետեւ միջոցառման մասնակիցները շրջեցին թանգարանի ցուցասրահներով: Ցուցադրանքում մելիքական եւ կապանյան նշանավոր տոհմերը` Մելիք-Օհանջանյաններ (Մեղրի), Աղամիրյաններ, Քարամյաններ, Գաբրիելյաններ, Նուբարյաններ, Ղարագյոզյաններ, Ստեփանյաններ, Փարսադանյաններ եւ այլն, ներկայացնող լուսանկարներ, փաստաթղթեր ու տոհմածառեր էին: Ումառաց տոհմածառը մի ամբողջ պատ էր զբաղեցնում: Առանձին բաժնով ներկայացված էին գյուղաշխարհին առնչվող կենցաղային առարկաներ եւ իրեր, աշխատանքային գործիքներ, արհեստագործական արտադրանք:
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների եւ պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի Սյունիքի մասնաճյուղը երկրագիտական թանգարանի ժամանակավոր ցուցադրության սրահում ցուցադրություն էր կազմակերպել, որում տեղ էին գտել Սյունիքի պատմական հուշարձանների լուսանկարներ: Կապանի Ալ.Շիրվանզադեի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի դերասանները մի հատված ներկայացրին «Աշնան արեւ» բեմադրությունից, եղավ նաեւ երգիծանք եւ հումոր։