Թանգարանների գիշերը Սերո Խանզադյանի տուն-թանգարանում
Մայիսի 19-ի երեկոյան Սերո Խանզադյանի տուն-թանգարանը Գորիսի հանրությանն էր ներկայացել նոր ցուցանմուշներով:
Վերջին ամիսներին տուն-թանգարան են տեղափոխվել գրողի բազմաթիվ անձնական իրեր: Դա հատկապես իրագործվել է Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի եւ գրողի քրոջ՝ տիկին Վերժինեի հոգածությամբ:
Տուն-թանգարանում վերջնական հանգրվան է գտել գրողի ավագ որդու, այլեւս լուսահոգի Արարատ Խանզադյանի գեղանկարներից մի քանիսը:
Թանգարանի վարիչ Արմանուշ Բակունցը տեղեկացրեց, որ համայնքապետի նախաձեռնությամբ եւ ՀՀ մշակույթի նախարարության հոգածությամբ ավարտվել է տուն-թանգարանի ցուցադրության պլանի կազմումը, որի համաձայն ցուցադրությունը կկազմակերպվի մինչեւ ամառ:
Տուն-թանգարան էին այցելել նաեւ գրադարանային ոլորտի աշխատողներ, հայ գրականության մասնագետներ: Գորիսի Ակսել Բակունցի անվան թիվ 1 ավագ դպրոցի հայոց լեզվի եւ գրականության ուսուցչուհի Գոհար Մկրտչյանը «Սյունյաց երկրի» լրագրողի հետ զրույցում մասնավորապես ասաց, որ դպրոցականների շրջանում մեծանում է Սերո Խանզադյանի գրական ժառանգության հանդեպ հետաքրքրությունը: Երեխաները հաճույքով են ընթերցում հատկապես «Մխիթար Սպարապետ», «Թագուհին հայոց» պատմավեպերը, ինչպես եւ պատմվածքները:
Պատմավեպի հանդեպ աճող հետաքրքրությունն է պատճառը, որ մայիսի 21-ին տուն-թանգարանում կկազմակերպվի ցերեկույթ՝ «Գրականության եւ հատկապես պատմավիպասանության դերը հայոց պետականության հաստատման գործում» թեմայով:
Արմանուշ Բակունցը հույս հայտնեց, որ 2015-2016-ին վերնանորոգված տուն-թանգարանի պաշտոնական բացումը տեղի կունենա ընթացիկ տարում: