Թե ինչո՞ւ է Կապանում տեղի ունենում համայնքապետի արտահերթ ընտրություն
Ամեն ինչ ակնհայտ դարձավ 2018թ. հուլիսի 5-ին՝ Սյունիք այցելած Նիկոլ Փաշինյանի կապանյան հանդիպման ընթացքում:
Հանդիպման առաջին րոպեներից հարցեր ուղղվեցին ոչ թե վարչապետին, այլ համայնքապետ Աշոտ Հայրապետյանին:
Վարչապետը փորձեց խոսափողը տրամադրել համայնքապետին, բայց հրապարակը թույլ չտվեց:
Աշոտ Հայրապետյանը, փաստորեն, խոսելու հնարավորություն չստացավ…
Կապանում մինչեւ հիմա տարբեր վարկածներ  են շրջանառվում այդ իրադարձությանը հաջորդած զարգացումների վերաբերյալ:
Ըստ առաջին վարկածի՝ Նիկոլ Փաշինյանն է հանրահավաքից անմիջապես հետո հորդորել Աշոտ Հայրապետյանին՝ հրաժարականի դիմում ներկայացնել:
Մեկ այլ վարկածի համաձայն՝ Աշոտ Հայրապետյանն է հուլիսի 5-ի հանդիպումից հետո աննպատակահարմար գտել իր հետագա պաշտոնավարումը:
Շրջանառվում է նաեւ տեսակետ, թե Նիկոլ Փաշինյանը մինչեւ Կապան գալն էր թիրախավորել Աշոտ Հայրապետյանին նրա եղբայր Սամվել Հայրապետյանին, ով Ագարակի մաքսակետի ղեկավարն էր եւ դրական համբավ ուներ եւ ունի Կապանում ու Մեղրիում:
Նրանք, իբր, թիրախավորվել էին այն պարզ պատճառով, որ իրենց գերդաստանը սերտ կապեր ունի Սերժ  Սարգսյանի ընտանիքի հետ:
Վարչապետի այցից հետո երկու եղբայրն էլ պաշտոնանկ արվեցին, թեեւ մինչեւ հիմա այդպես էլ չի պարզաբանվում, թե ինչու է աշխատանքից ազատվել Սամվել Հայրապետյանը:
Ինչեւէ, հուլիսի 9-ին Աշոտ Հայրապետյանը հրաժեշտ տվեց Կապանի համայնքապետարանի աշխատակիցներին:
Հենց այդ ժամանակ էլ վերջնականապես անխուսափելի դարձավ համայնքապետի արտահերթ ընտրությունը:
Կապանի համայնքապետի պաշտոնը ժամանակավորապես վստահվեց Նարեկ Ղահրամանյանին, ով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կապանյան կառույցի հիմնադիրներից է:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կապանյան կառույցն Աշոտ Հայրապետյանին հրաժարականի պահանջ էր ներկայացրել դեռեւս 2018-ի ապրիլ-մայիսյան ցույցերի ժամանակ:
Դրանից հետո էլ «Քաղաքացիական պայմանագրի» տեղական լիդերները նոր ժամանակների հետ անհամատեղելի էին համարում Աշոտ Հայրապետյանի պաշտոնավարումը:
Անշուշտ, դա տվյալ կուսակցության գործն էր, բայց մի ճշմարտություն էլ կա՝ Աշոտ Հայրապետյանը, խոսքի ազատության դեմ թշնամական վերաբերմունք ունենալով հանդերձ, ամենավատ համայնքապետը չէր Սյունիքում: Ե՛վ ինտելեկտով, ե՛ւ կազմակերպչական ունակություններով նա կիլոմետրերով բարձր էր մարզի մյուս համայնքապետերից, որոնցից երկու-երեքն իրենց աղվեսությամբ եւ ստրկամտությամբ հավասարը չունեն ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ ամբողջ հարավ-արեւելյան Ասիայում:
Իսկ «Քաղաքացիական պայմանագիրը» հետամուտ եղավ միայն Աշոտ Հայրապետյանի խնդրին:
Այդ ամենից հետո Կապանում արձանագրվեց մեկ այլ արտառոցություն եւս. «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունից Կապանի համայնքապետի թեկնածու առաջադրվեց ոչ թե համայնքապետի պաշտոնակատար Նարեկ Ղահրամանյանը, այլ Նարեկ Բաբայանը, ով ս.թ. հունիսից զբաղեցնում է մարզպետի երեք տեղակալներից մեկի աթոռը:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության այդ դիրքորոշումը հանրայնացվեց սեպտեմբերի 16-ին. այդ առիթով Կապան էին ժամանել քաղաքական տվյալ ուժի առաջատար չորս դեմքեր՝ ՀՀ վարչապետի առաջին տեղակալ Արարատ Միրզոյանը, վարչապետի տեղակալ Տիգրան Ավինյանը, կրթության եւ գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը, տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանը: