Թեհրանն արձագանքել է Իլհամ Ալիևի սպառնալիքներին
Թեհրանն արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ երեկ Շուշիում արած հայտարարություններին, ինչպես նաև Հայաստանին, Իրանին, միջազգային հանրությանը և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման համար ջանքեր գործադրող կողմերին ուղղված սպառնալիքներին:
Իրանի ԱԳՆ խոսնակը հայտարարել է, որ Թեհրանի սկզբունքային քաղաքականությունը հիմնված է բարիդրացիության և բոլոր հարևանների հետ հարաբերությունների ընդլայնման վրա: Նասեր Քանանիի խոսքով՝ մի հարևանի հետ հարաբերությունների ամրապնդումը որևէ կերպ ուղղված չէ մյուս հարևանի դեմ: Պաշտոնյան ընդգծել է նաև երկրների տարածքային ամբողջականության պահպանման և օրենքի ու միջազգային իրավունքի շրջանակում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա խնդիրների խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործընթացներով պետք է զբաղվեն տարածաշրջանային երկրները, այլ ոչ թե արտաքին ուժերը: Իրանը պատրաստ է նպաստելու երկու երկրների միջև դեռևս առկա խնդիրների կարգավորմանը»,- ասել է Քանանին։
Անդրադառնալով Ալիևի խոսքին, թե ի պաշտպանություն Հայաստանի զորավարժություններ անցկացնող երկրները պետք է իմանան, որ Ադրբեջանի բանակը հարկ եղած դեպքում համապատասխան արձագանք կտա, Նասեր Քանանին ասել է. «Ադրբեջանի հետ սահմանին իրանական վերջին զորավարժությունները ծրագրված են եղել նախապես, հարևանները պաշտոնապես տեղեկացվել են այդ մասին»:
Իրանի ԱԳՆ խոսնակը նաև անընդունելի է համարել այն փաստը, որ Բաքվին անհանգստացնում են Թեհրանի և Երևանի շփումները: