Հայաստանի ներկայով ու ապագայով մտահոգ ամեն մի հայի մտածումների առանցքում ահա մի քանի օր է՝ Տեղ գյուղն է...
Մարտի 29-ին և 30-ին թուրք ազերիները ներխուժել են գյուղի վարչական տարածք, բռնազավթել տասնյակ հեկտարներով հողատարածք ու դիրքավորվել այնտեղ:
Ապրիլի 8-ին մեր ստեղծագործական խումբը կրկին Տեղ գյուղում էր... Նպատակ ունեինք ծանոթանալ իրավիճակին, նաև տեղեկանալ՝ ի՞նչ է փոխվել ապրիլի 1-ից հետո, երբ վերջին անգամ այնտեղ էինք:
Գյուղի արևելյան վերջնամասում այս անգամ ոստիկանները մեզ չկանգնեցրին, շարժվեցինք առաջ: Պարզվեց՝ կարող ենք ընթանալ մինչև երբեմնի անցագրային կետ, երբ դեռ միջանցքի հին երթուղին էր գործում: Այդ վայրից դեպի արևելք (երբեմնի մայրուղով) այլևս հնարավոր չէ առաջ շարժվել. հիմա արդեն գոյություն չունի ոչ վաղ անցյալի Գորիս-Բերձոր-Ստեփանակերտ մայրուղին, հիմա միջանցքի ուրիշ երթուղի է գործում՝ Կորնիձորով...
Երբ անցանք Կարմիր վեղ կոչված տարածքը (չհասած նորահնար սահմանին)՝ մեր առջև բացվեց գյուղաբնակների կողմից Շպկե կոչվող հարթությունը, որը (առանց չափազանցության) ընդարձակ զինադաշտ է հիշեցնում:
Չափազանց տխուր և մտահոգիչ է, որ պլացդարմի արևելյան հատվածում՝ Տեղի տարածքից բռնազավթված դաշտերում, թշնամական դիրքերն են...
Հուսադրող է սակայն, որ գոնե ուշացումով՝ ադրբեջանական դիրքերի դիմաց մերոնք են՝ օրավուր բազմապատկվող ինժեներական կառույցներով:
Կնահանջե՞ն թուրքերն օկուպացված տարածքից... Հարցի պատասխանը ժամանակը կտա, բայց թշնամական դիրքերում մարտի 29-ից կատարվող բուռն շինաշխատանքները տեղ չեն թողնում ենթադրելու, որ ասկյարները հետ կգնան կամովին:
Համենայն դեպս՝ դաշտերում աշխատող տեղցիները վկայում են, որ ազերիները (առնվազն նախկին մայրուղու ուղղությամբ) կանգնած են այնտեղ, որտեղ կանգնել էին մարտի 29-ի գիշերը:
Գյուղացիները նաև զարմանք են հայտնում՝ իրավիճակի վերաբերյալ տարածվող տեղեկությունների հակասություններից և իրարամերժությունից. «Մեր աչքի առաջ ուրիշ բան է կատարվում, տարածվող տեղեկատվական նյութերում այլ բան է ասվում»: Ըստ գյուղացիների՝ ոմանք էլ մարտի 29-30-ին և հաջորդած օրերին տեղի ունեցածն այնպիսի երանգներով են ներկայացնում, որ անծանոթ մարդու մեջ կարող է և տպավորություն առաջանալ, թե թշնամու կողմից մեր տարածք անարգել խուժելը, հայրենական սահմաններից մեր նահանջը քաջության հավասար արարքներ են: