Ցերեկույթ՝ «Անլռելի զանգակատուն» պոեմի մոտիվներով
Հայ իրականության երկու մեծերի՝ Կոմիտասի և Պարույր Սևակի հիշատակների ոգեկոչմանը նվիրված ցերեկույթ տեղի ունեցավ Կապանի արվեստի պետական քոլեջում: Մեկը հայոց ցեղասպանության ջարդերի սարսափները տեսած և դրա հետևանքով երկրային կյանքին հրաժեշտ տված, մյուսը՝ առեղծվածային ավտովթարի զոհ դարձած: Հայ մեծանուն երգահանին էր նվիրված Սևակի գլուխգործոցներից մեկը՝ «Անլռելի զանգակատունը» պոեմը: Քոլեջի սովորողները գրական-երաժշտական համադրույթով ներկայացրին Սևակի անցած ուղին, հնչեցին հատվածներ նրա խոհաքնարական պոեմից՝ դահլիճում ստեղծելով կոմիտասյան, սևակյան շեշտադրումներով լի մթնոլորտ: Եղան նաև երաժշտական կատարումներ: Միջազգային մրցույթների դափնեկիր Միհրան Գրիգորյանը (երկրորդ կուրս) կլարնետով հնչեցրեց «Կռունկ, ուստի՞ կուգաս»-ը, առաջին կուրսի ուսանող Մերուժան Ավանեսյանը դուդուկով «Դլե յամանը», միջազգային մրցույթի դափնեկիր Գոռ Ավետիսյանը ևս փայլեց իր կատարմամբ:
Ցերեկույթը կազմակերպել էին կրթօջախի հայոց լեզվի և գրականության դասախոս Մարթա Ստեփանյանը և գրադարանավարուհի Արաքսյա Վարդանյանը:
Միջոցառման ավարտին քոլեջի տնօրեն Աշոտ Խաչատրյանը երախտագիտություն հայտնեց հուշ-ցերեկույթի մասնակիցներին:
Օրեր առաջ Կապանի արվեստի պետական քոլեջի ուսանողները մասնակցել էին «Արտ մյուզիք» արվեստի 14-րդ միջազգային մրցույթ-փառատոնի մրցանակաբաշխությանը՝ ստանալով իրենց պարգևները: Նաև հասցրել էին լինել մայրաքաղաքի դիտարժան վայրերում, այցելել Մատենադարան, Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարան, ՀՀ նկարիչների միության և Հայաստանի ազգային պատկերասրահներ, Արամ Խաչատրյանի անվան ֆիլհարմոնիայի մեծ դահլիճում ներկա եղան Գարի Քյոսայանի ջազ-քառյակի համերգին:
Այս հուշ-ցերեկույթի վերջում մայրաքաղաք մեկնած ուսանողները ներկայացրին իրենց տպավորությունները:
Քոլեջի տնօրեն Աշոտ Խաչատրյանը Միհրան Գրիգորյանին հանձնեց մրցույթ-փառատոնի առաջին տեղի համար սահմանված մեդալը և հաջողություններ մաղթեց: Պատանին պատրաստվում է մասնակցել Լիտվայում կայանալիք «Քաղաքի երգը» անվանմամբ միջազգային մրցույթին:
Հուշ-ցերեկույթը եզրափակվեց Վահանավանքի հոգևոր հովիվ Ավետիք քահանա Մարտիրոսյանի գնահատանքով: Իր խոսքում նա արժևորեց նման հայրենասիրական միջոցառումների անցկացումը, պատգամեց կրթօջախի սաներին՝ կատարելագործել երաժշտական հմտությունները, ինքնակրթվել՝ նկատի ունենալով մեր ազգին նետված մարտահրավերները: