Ամեն անգամ, երբ բնական արհավիրքը կամ թշնամին չոքել է մեր դռանը, հայ ժողովուրդը կարողացել է ի մի բերել մեր ազգին բնորոշ բոլոր դրական հատկանիշները՝ համբերություն, միասնություն, կենսունակություն, ուժ, կամք, կարգապահութուն եւ, իհարկե, ճկուն խելք ու դրանցով հաղթել չարիքին:
Արդ, չարն արդեն ոչ թե մեր շեմին է, այլ` տանը: Եկել է պահը՝ իրական կյանքում փորձարկելու թվարկած հատկանիշները:
Այսօր մեզանից յուրաքանչյուրը պոտենցիալ հիվանդ պացիենտ է, բայց գործնականում նաեւ այդ հիվանդին բուժող բժիշկ:
Յուրաքանչյուրս մեր ապրած կյանքից տասնյակ օրինակներ կարող ենք բերել, թե ինչերի կարելի է հասնել կարգապահությամբ:
Նայենք համաճարակն արտացոլող աշխարհի քարտեզին, եւ կնկատենք, որ այն ազգություն, մաշկի գույն ու կրոն չի ճանաչում: Բայց հնարավոր չէ չնկատել, որ համեմատաբար բարվոք վիճակում են կարգապահ ազգերի համբավ ունեցող երկրները՝ Չինաստան, Ճապոնիա, Գերմանիա ...
Եկեք կարգապահ ու համբերող լինենք, ժամանակ տանք մեր իշխանություններին ու առողջապահության պատասխանատուներին, թեեւ ուշացումով, խելամտորեն  կատարելու իրենց աշխատանքը:
Հնարավորություն տանք մեր ազգի պայծառ ուղեղներին՝ նորից փայլատակելու ու զարմացնելու աշխարհին:
Հիշենք, որ մարդկության երկրորդ ծնունդը սկսվել է սուրբ լեռան ստորոտից, որ մենք անմիջականորեն սերում ենք Նոյ նահապետից, եւ ինչպես դասականն է ասում՝ «Մեր ոտքերը դեռ թաց են ջրհեղեղի ջրից»:
Մնա՛նք տանը: Դրանով նախեւառաջ ինքներս կօգնենք մեզ, ապա հերոսական գործ կատարող մեր բժիշկներին, ինչպես եւ պետական ու հասարակական կազմակերպություններին, ովքեր կոչված են կազմակերպելու մեր ընթացքը համաճարակի այս օրերին:
Համբերություն եւ առողջություն բոլորիս: