Ընտանիք՝ յուրաքանչյուր երեխայի համար
ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալությունը եւ ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամը (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) համաֆինանսավորում են «Խոցելի երեխաների սոցիալական ներառում. այլընտրանքային խնամքի, ընտանիքի աջակցության եւ ներառական կրթական ծառայությունների ընդլայնում» ծրագիրը, որի նպատակն է երեխայի խնամքի համակարգում ընթացող բարեփոխումների շրջանակներում աջակցել ՀՀ կառավարությանը երեխայի ընտանեկան միջավայրում ապրելու իրավունքն ու համայնքահեն սոցիալական եւ կրթական ծառայությունների մատչելիությունն ապահովելու գործում:
Հոկտեմբերի 10-12-ին մարզի Սիսիան, Գորիս, Քաջարան, Մեղրի, Կապան, Ույծ, Լեհվազ, Քարահունջ, Լեռնաձոր համայնքներում տեղի ունեցան հանդիպումներ շահագրգիռ կազմակերպությունների եւ անձանց հետ, որի նպատակն է ներկայացնել խնամատարության գաղափարը, գործընթացը, դիմումների ներկայացման կարգը, խնամատար ծնող դառնալու չափորոշիչները եւ այլն:
Հայ օգնության ֆոնդի Երեխաների աջակցության կենտրոն հիմնադրամը «Սեյվ դը չիլդրեն ինթերնեշնլ» հայաստանյան ներկայացուցչության հետ համատեղ իրականացնում է նշված ծրագրի «Խնամատար ընտանիք» բաղադրիչը՝ նպատակ ունենալով կանխել նոր երեխաների ներհոսքը խնամքի հաստատություններ եւ միաժամանակ հաստատություններից աստիճանաբար դուրս բերել դրանցում խնամվող երեխաներին՝ տեղավորելով նրանց խնամատար ընտանիքներում, եթե վերադարձը կենսաբանական ընտանիք ռիսկային է:
Երեխայի խնամքը եւ դաստիարակությունն ընտանիքում կազմակերպելու ցանկություն ունեցող անձը խնամատար ընտանիք դառնալու հնարավորության մասին եզրակացություն ստանալու նպատակով կարող է դիմել իր բնակության վայրի մարզպետարանի համապատասխան բաժին՝ դիմումին կից ներկայացնելով համապատասխան փաստաթղթեր՝ անձնագրի պատճեն, տեղեկանք բնակության վայրից՝ բանկարանային պայմանների եւ ընտանիքի կազմի մասին, տեղեկանք աշխատավայրից՝ զբաղեցրած պաշտոնի եւ աշխատավարձի չափի մասին (աշխատելու դեպքում), ամուսնության վկայականի պատճենը (եթե ամուսնացած է), բժշկական փաստաթուղթ այն մասին, որ խնամատար ընտանիք դաստիարակության համար երեխա վերցնել ցանկացող անձը չի տառապում ՀՀ կառավարության 2005թ. մայիսի 5-ի Ն 517-Ն որոշմամբ ցանկում ներառված հիվանդություններից որեւէ մեկով, ամուսիններից մեկի կողմից երեխա դաստիարակության վերցնելու դեպքում մյուս ամուսնու գրավոր համաձայնությունը՝ բացառությամբ ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված դեպքերի:
Իրար հակասող կարծիքների, հարց ու պատասխանի ակտիվ մթնոլորտում են անցել բոլոր հանդիպումները. ծրագրի պատասխանատուների հավաստմամբ՝ որոշ ընտանիքներ արդեն ցանկություն են հայտնել հայտագրվելու: