Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը կգլխավորի ազգությամբ հնդիկ, Գերմանիայի քաղաքացի Յոհան Բադին
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրենը, ըստ Քաջարանից ստացվող տեղեկությունների, պաշտոնանկ է արվել: Միեւնույն ժամանակ՝ քննարկվում է նրա՝ այդ ընկերությունում ինչ-ինչ ճանապարհով ձեռք բերած բաժնեմասն առուվաճառքի ձեւով այլ սուբյեկտի հանձնելու հարցը:
Գլխավոր տնօրենի պաշտոնանկության պատճառների մասին ամենատարբեր խոսակցություններ են շրջանառվում:
Ըստ նույն աղբյուրի՝ «Զանգեզուրի ՊՄԿ» ՓԲ ընկերությունը կգլխավորի ոմն Յոհան Բադին՝ ազգությամբ հնդիկ, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության քաղաքացի (եթե վերջին պահին չվերանայվի այդ որոշումը):
Ամենայն հավանականությամբ նոր գլխավոր տնօրենը Քաջարանի հանքագործներին կներկայացվի մայիսի 25-ին:
Սյունիքում եւ հատկապես Քաջարանում, սակայն, համոզմունք են հայտնում, թե կադրային այդ փոփոխությունը բացառապես երեւութական կամ կոսմետիկ բնույթ է կրում: Եվ այդ ամենը պայմանավորված է՝ նախ՝ ընկերության բաժնեմասերի շուրջ տեղի ունեցող դատական «ռազբորկաները» հանրությունից թաքցնելու մտադրությամբ, ինչպես եւ նախընտրական լարվածությունը Սյունիքում հնարավորինս մեղմելու նկատառումով: Ընդ որում՝ Քաջարանի պատճառով Սյունիքում ստեղծված նախընտրական լարված վիճակն անբարենպաստ է ոչ  միայն Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած դաշինքների, այլեւ վարչապետի պաշտոնը ժամանակավորապես զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանի համար, ով, դատելով վերջին երեք տարվա իրողություններից, Քաջարանում քաջալերել է այն գործընթացները, որ սկիզբ են առել 2014-ին:
Իրականությունը, մինչդեռ, շատ պարզ է, սյունեցիների մեծ մասի դիրքորոշումը՝ հստակ:
Քանի դեռ չեն բացահայտվել ԶՊՄԿ-ի իրական սեփականատերերը եւ հատկապես օդում կախված 75 տոկոս բաժնեմասի տերը, քանի դեռ չեն զրոյացվել Վահե Ա. Հակոբյանի առնչակցությունը կոմբինատին եւ իրավական ու բարոյական գնահատական չի տրվել նրա սյունիքյան գործունեությանը (սկսած 2014-ից), քանի դեռ ջրի երես դուրս չի բերվել Սյունիքի հայտնի չորս համայնքապետի ֆինանսական գործակցությունը կոմբինատի հետ, քանի դեռ հանրությանը չի ասվել, թե ովքեր եւ ինչ մեթոդներով են 2014-ից Սյունիքում ու հատկապես Քաջարանում կատարել սեփականության վերաբաշխում, քանի դեռ Քաջարանի կոմբինատի հետ շփվողների շրջանակը չի փոփոխվել, քանի դեռ 2014-ին Քաջարանում ներդրված հայտնի պառավ յաբուն իր կեղտոտ մատների վրա խաղացնում է ամբողջ Քաջարանն ու մերձակա բնակավայրերը, քանի դեռ գործող իշխանությունը ճշմարիտ տեղեկություններ չի հաղորդում կոմբինատին առնչվող ստուգումների ու հարուցված քրեական գործերի ընթացքի վերաբերյալ, չի կարելի ընկերության գլխավոր տնօրենի փոփոխությունը համարել շատ թե քիչ լուրջ իրադարձություն, չի կարելի Քաջարանի հանքարդյունաբերական ամբողջ համալիրը չհամարել պետություն՝ պետության ներսում, չի կարելի այդ տարածքը չհամարել օկուպացված եւ հակահայկական իրողություն:
Ի դեպ, բոլոր նրանք, ովքեր կփորձեն Սյունիքում իրականացնել նախընտրական քարոզարշավ, պետք է հստակ դիրքորոշում հայտնեն վերոնշյալ հարցերի վերաբերյալ: