Ժամանակին կառավարությունը «Վեոլիա ջրի» հետ հանցավոր պայմանագիր է կնքել. ՀԿ նախագահ
Չնայած սպառողների` վերջին շրջանում դժգոհություններին՝ ջրամատակարար «Վեոլիա ջուր» ընկերությունը որոշել է բարձրացնել ջրի սակագինը։ Ընկերության ներկայացուցիչները երեկ այդ հարցով հանդիպում-քննարկում են ունեցել Ջրային կոմիտեի ղեկավարության հետ: Ընկերության տնօրենը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում մտադիր են դիմել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին՝ ջրի սակագինը 14 դրամով բարձրացնելու հարցով, ինչին կտրուկ առարկել է Ջրային կոմիտեի նախագահ Ինեսսա Գաբայանը:
Վերջինս նոր թանկացման մասին խոսելն անընդունելի է համարել։ Կոմիտեի նախագահը հյուրերին տեղեկացրել է նաև, որ մտադիր են առաջիկայում լրջորեն ուսումնասիրել «Վեոլիա ջուր» ընկերության հետ կնքված պայմանագիրը, քննարկել դրանում առկա խոցելի կետերը և հետևություններ անել։ Ջրի գնի բարձրացումն անընդունելի է համարում նաև «Սպառողների խորհրդատվության կենտրոն» ՀԿ նախագահ Կարեն Չիլինգարյանը: Նա Հայաստան 24-ի հետ զրույցում ասաց, որ ժամանակին նախկին կառավարությունը հանցավոր պայմանագիր է կնքել «Վեոլիա ջուր» ընկերության հետ, ինչի հետևանքները մինչ օրս կրում են քաղաքացիները:
Նա հիշեցրեց, որ երբ 2005 թվականին կառավարությունը պայմանագիր կնքեց «Վեոլիա ջուր» ընկերության հետ, կետերից մեկի համաձայն՝ ջրի գինը 7 տարի պետք է բարձրանա, որից հետո պետք է նվազի:
«Ցավոք սրտի, պայմանագրում այդպիսի կետ կա: Ես չեմ մեղադրում «Վեոլիա» ընկերությանը: Նա բիզնես կառույց է, մեր կառավարությունն է այդ պայմանագիրը կնքել, և այսպիսի իրավիճակ է ստացվել: Սխալ մոտեցում է եղել ժամանակին: Փոխարենը «Վեոլիա ջուրը» պետք է զբաղվի ջրի կորուստների հետ կապված խնդիրներով: Երևանում ջրի կորուստը կազմում է 80-85 տոկոս»,- նշեց նա:
Սպառողների խորհրդատվությամբ զբաղվող ՀԿ-ի ղեկավարը նշեց, որ գնորդներին միայն ջրի սակագինը բարձրացնելուց հետո են դրա մասին տեղեկացնում:
«Կառավարությունն անցյալ տարի գինը սուբսիդավորեց՝ 192 դրամ է ջրի սակագինը, որից 12 դրամը կառավարությունը սուբսիդավորում է: Եթե սուբսիդավորում տեղի չունեցավ, և գինն էլ բարձրացավ, ջրի համար սպառողներն ավելի շատ կվճարեն, քան այսօրվա գինն է»,- ասաց Չիլինգարյանը:
Նա նշեց, որ այս թանկացումները խփելու են սպառողի գրպանին: