Երբ եկավ Կապան, թատրոնի ռեժիսորը Նոդյա Բաղդասարյանն էր, ով իրեն Մուրացանի «Ռուզան» բեմադրության մեջ մի էպիզոդիկ դեր հանձնարարեց. բեմի վրա ընդամենը հինգ-վեց նախադասություն արտաբերեց, բայց դրանով սկսվեց ամեն ինչ իր բեմական կյանքում: Հետո խաղաց Աղասի Այվազյանի «Դիպլիպիտո» ներկայացման մեջ (դատախազ Սուրմալյանի կերպարը մարմնավորեց): «Տեսան, որ գլուխ եմ հանում, սկսեցին լուրջ դերեր հանձնարարել: Կապանը սիրեց ինձ, պահեց ինձ»,- անկեղծանում է Արտավազդը և հավելում, որ իր դերասանական խաղը դուրս չի մնացել նաև շրջանի ղեկավարության ուշադրությունից, և երբ իմացան, որ ամուսնանալու մտադրություն ունի, ապահովեցին բնակարանով:
Նստած վերհիշում ենք անցյալը, և զրուցակիցս այժմ դժվարանում է թվարկել այն ռեժիսորների անունները, ում «աշակերտել» է՝ Նոդյա Բաղդասարյան, Սամվել Գայամյան, Լեոնիդ Հարությունյան, Հակոբ Ղազանչյան, Արմեն Շահբազյան, Հայկ Մնացականյան, ուրիշներ... Հատկապես հիշում է այն ժամանակաշրջանը, երբ թատրոնի գլխավոր ռեժիսոր դարձավ Հակոբ Ղազանչյանը: Նոր ու թարմ շունչ մտավ թատրոն: Հակոբի հետ աշխատելն ինքնին խիզախում էր: Նոր բեմադրություններ եղան թատրոնի խաղացանկում՝ Ժորա Հարությունյանի «Բախտավոր մարդիկ» (ինքը բեմադրության մեջ խաղաց Սամսոնի դերը), Ալեքսանդր Բլոկի «Արքան հրապարակում» (եկեղեցական), իսկ Չարենցի «Կապկազ թամաշա» բեմադրության մեջ բանվորի դերը տարավ: Ի դեպ, այդ ներկայացումը ճանաչում բերեց թե՛ իրեն, թե՛ թատրոնին, քանզի բեմադրվեց Մոսկվայի Վ. Մայակովսկու անվան թատրոնում՝ արժանանալով թատերագետների բարձր գնահատականին: Այդ օրերին միութենական «Սովետսկայա կուլտուրա» թերթը գրեց. «...Մենք տեսանք գավառական թատրոն, բայց լրիվ արժանի Մոսկվայի յուրաքանչյուր թատրոնում ներկայանալու...»:
Բեմադրությունը կյանքի կոչողները՝ Հակոբ Ղազանչյանը, Կամո Արզումանյանը, Արտաշես Ոսկանյանը, Հրաչյա Գաբրիելյանը և Արտավազդ Գրիգորյանն արժանացան Հայաստանի Լենինյան կոմերիտմիության մրցանակին: Նույնիսկ հիշում է, որպես պարգևավճար, 60 ռուբլի ստացավ: Այն ժամանակների չափանիշներով դա փոքր գումար չէր...
Արտավազդ Գրիգորյանից հետաքրքրվեցինք, թե այժմ ինչ մթնոլորտ է Կապանի պետթատրոնում, քանզի ինքն այդ կոլեկտիվի հնաբնակներից է, ինչո՞վ է ապրում և շնչում այսօրվա թատրոնը:
– Նոր սերնդին պիտի հասկանալ, քանզի այն ավելի բաց է, ազատամիտ, դիտողություններ կան, որ չեն ընդունում, չես կարող պարտադրել, որովհետև ինքը խորհրդային դաստիարակություն չի ստացել՝ վզկապ կապելը, կոմերիտական կրծքանշան կրելը, և այդ մասին նույնիսկ իմանալը նրա համար հետաքրքիր չէ: Մեր զրուցակիցը նաև տասից ավելի բեմադրություններ է արել: Բայց իրեն ավելի հոգեհարազատ է Լևոն Մութաֆյանի «Հիշողություն սրճարանը», որ Մեծ եղեռնի թեման է շոշափում: Պապերս կարսեցի են, գուցե արյան կանչն է, որ այդ ներկայացումը հոգեհարազատ դարձավ ինձ», – բացատրում է:
Նաև գոհունակությամբ է ասում, որ իրենից առաջ ոչ ոք Նժդեհ չի խաղացել, և ինքն է առաջինը մարմնավորել մեծ հայրենասերի կերպարը՝ Կառլոս Եղիազարյանի «Նժդեհ» բեմադրության մեջ: Այդ ներկայացմամբ շրջել են Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների բոլոր զորամասերում: Նաև խորհրդանշական է, որ բանակ-հասարակություն կապն ամրապնդելու համար ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից արժանացել է «Գարեգին Նժդեհ» մեդալի: Արտավազդի հետ հանդիպեցի օգոստոսի 12-ին, և հիշեցինք նրա խաղընկեր, ՀՀ վաստակավոր դերասան վաղամեռիկ Վազգեն Սարգսյանին, ում ծննդյան օրն էր: Վազիկը նաև տասը-տասնհինգ բեմադրություններ է արել, և դրանց գլխավոր դերերն ինքն է մարմնավորել՝ «Չար ոգի» բեմադրության մեջ՝ Ոսկան, «40 օր համբառնալուց առաջ»՝ Գոգի և այլն: «Հաճելի էր Վազիկի հետ աշխատելը, լավ ընկեր էր, տաղանդավոր մարդ: Մի տաղանդավոր մարդ էլ Արզումանյան Կամոն է եղել, հիմա ինձ համար անչափ տխուր է առանց իրենց»,- ասում է և հավելում, որ Կապանի թատրոնի հնաբնակներից ինքն է մնացել, Նատալյա Բաղդասարյանը, Մարիետա Քոչարյանը: Սերնդափոխությունն իրողություն է կապանյան թատրոնում:
... Շուտով կբարձրանա նոր թատերաշրջանի վարագույրը, և նույն պատրաստակամությամբ Արտավազդ Գրիգորյանը կշարունակի կերտել բեմական կենսագրությունը... «Քանի առողջությունս ներում է՝ բեմի վրա պիտի լինեմ, դերեր կան, որ պիտի խաղամ», – հրաժեշտից առաջ ասում է Արտավազդը: