Ադրբեջանն ազատ է արձակել Գորիս-Կապան ավտոճանապարհին ձերբակալված իրանցի 2 վարորդներին
Ադրբեջանի իրավապահներն ազատ են արձակել իրանցի երկու վարորդներին, որոնք ձերբակալվել էին մի քանի շաբաթ առաջ Գորիս-Կապան ավտոճանապահի` ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող հատվածում։ Այս մասին հայտնում է Mehr գործակալությունը:
Իրանի արտգործնախարար Ամիր Աբդոլլահիանը երեկ այս թեմայով հեռախոսազրույց էր ունեցել Ադրբեջանի ԱԳ ղեկավար Ջեյհուն Բայրամովի հետ՝ ընդգծելով, որ Թեհրանում ակնկալում են Գորիս-Կապան ավտոճանապարհով անցնող իրանական բեռնատարների հարցի լուծում:
Հոսեյն Ամիր Աբդոլահիանն անդրադարձել էր  Իրանից Հայաստան ձգվող ճանապարհի՝ Ադրբեջանի տիրապետության տակ անցած հատվածներում ի հայտ եկած խնդիրներին, քանի որ մի քանի շաբաթ է՝ Բաքուն մաքսատուրքեր է պահանջում Գորիս-Կապան մայրուղու՝ այդ 21 կիլոմետրանոց հատվածով անցնող իրանցի վարորդներից, երկուսին էլ ձերբակալել էր՝  Ղարաբաղ այցելելու համար։
Հիշեցնենք, հենց այս միջադեպն էր պատճառ դարձել Իրան-Ադրբեջան լարված հարաբերությունների, որոնք շարունակվում էին արդեն մի քանի շաբաթ:
Սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն Anadolu գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը միջոցներ է ձեռնարկել իրանական բեռնատարների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ կանխելու համար, քանի որ Բաքուն այդ գործողություններն անօրինական է համարում: Նրա խոսքով՝ օգոստոսի 11-ից սեպտեմբերի 11-ն Իրանից մոտ 60 բեռնատար է մտել Ղարաբաղի տարածք, և ադրբեջանական կողմն այս առնչությամբ բազմիցս դժգոհություն է հայտնել Թեհրանին:
Այս ամենը հրապարակային մեկնաբանության տեղիք տվեց, երբ հայտնի դարձավ Հայաստանի հարավում ադրբեջանական ուժերի կողմից իրանական 2 բեռնատարների վարորդների (Իրանի քաղաքացիներ) ձերբակալության մասին, որոնք իրանական վառելիք էին փոխադրում դեպի Ստեփանակերտ:
Հայտնի դարձավ նաև, որ Ադրբեջանի իշխանությունները հրահանգել են դադարեցնել Ստեփանակերտ ուղևորվող իրանական բեռնատարների մուտքը և յուրաքանչյուր վարորդից պահանջել ավելի քան 100 դոլարի հարկ ու տուրք փոխադրման համար: