Ադրբեջանցուն ռուսական հնագույն գիտական ​​հանդեսի խմբագիր նշանակելուց հետո հայերի մասին կեղծ հոդվածներ են հրապարակվում
Ռուսաստանի հնագույն պատմագիտական «Вопросы истории» հանդեսը շարունակում է հանդես գալ որպես ադրբեջանական քարոզչության հակագիտական ​​խոսափող։ Եվ դա շարունակվում է, չնայած այն հանգամանքին, որ խնդիրն արդեն բարձրացվել է մի քանի ամիս առաջ, գրում է «Кавказарь» թելեգրամյան ալիքը։
«2018 թվականին ադրբեջանցի Պյոտր Իսկենդերովի գլխավոր խմբագիր նշանակվելուց ի վեր հանդեսը համակարգված կերպով հրապարակում է կեղծ գիտական ​​հոդվածներ։ Նյութերը անտեսում են արխիվները, կրկնում ադրբեջանական պատմությունները և քարոզչությունը քողարկում որպես ակադեմիական հետազոտություն։
Հանդեսը վերաշարադրում է պատմությունը՝ հայերին անվանելով «ալբանացիներ» և տարածում է «էկոլոգիական ահաբեկչության» առասպելը Հայաստանում։ Միևնույն ժամանակ, հանդեսը ներառված է Բարձրագույն որակավորման հանձնաժողովի ցանկում և ազդում է Ռուսաստանում գիտական ​​աստիճանների վրա։
Դա տեղի է ունենում Ռուսաստանում ադրբեջանական լոբբիի գործունեության ֆոնին։ Լեզվական խոչընդոտներ ունեցող համայնքի առաջնորդները մտնում են քաղաքականություն, իսկ Անվտանգության դաշնային ծառայությունը պարբերաբար ձերբակալում է Ադրբեջանից մարդկանց՝ այսպես կոչված Ուկրաինայի օգտին լրտեսություն անելու համար։
Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիան պետք է վերջապես ստուգի հանդեսը և կասկածի տակ դնի դրա հավատարմագրումը։ Անգործունությունը նախադեպ կստեղծի գիտական ​​հարթակների միջոցով կեղծիքներն օրինականացնելու համար և կամրապնդի թշնամական արտաքին ուժերի ազդեցությունը, էլ չխոսած ռուսական գիտության մակարդակի անկման մասին»,- գրում է աղբյուրը։