Ակսել Բակունցի տուն-թանգարանում հետաքրքիր գիշեր է (լուսանկարներ)
19.05.2018 22:33
«Թանգարանների գիշեր» ծրագիրը, ինչպես միշտ, յուրովի է կազմակերպվում Ակսել Բակունցի տուն-թանգարանում:
Թանգարանի բակում բացվեց Ժիրայր Մարտիրոսյանի հերթական (2-րդ) ծառաքանդակը՝ «Զանգեզուրյան տարազով կինը»:
Թանգարանի բակում Գորիսի պատկերասրահի ֆոնդային նկարների, նաեւ Հ. Իգիթյանի անվան գեղարվեստի կենտրոնի աշակերտների ստեղծագործությունների ցուցահանդեսն էր:
Լայն էկրանի վրա ցուցադրվում էին «Բակունցյան օրեր» գորիսյան ավանդական տոնակատարության արխիվի տեսանյութերը:
Մութն ընկնելու հետ մեկտեղ տուն-թանգարանի այգում՝ հիմնված հայ մեծագույն արձակագրի ծնողների կողմից, կազմակերպվել է թեյախմություն, որը նույնպես ավանդական միջոցառում է թանգարանների գիշերվա ընթացքում:
Թանգարանի վարիչ Վարդան Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ միջոցառումների շարքը տուն-թանգարանում մեկնարկել է երեկ՝ մայիսի 18-ին, թանգարանների միջազգային օրը, որին ներկա էր մոտ 250 այցելու:
«Սյունյաց երկրի» խմբագրությանը հանձնվեց տուն-թանգարանի հիմնադիր-տնօրեն, լուսահոգի Քաջիկ Դորունցի «Վերադարձի վայելք» վերտառությամբ բանաստեղծությունների հետմահու ժողովածուն, որ լույս է տեսել օրերս՝ 6 տպագրական մամուլ ծավալով:
«Սյունյաց երկրի» խմբագրությանը հանձնվեց նաեւ Վարուժան Գալստյանի բանաստեղծությունների նոր ժողովածուն՝ «Երկնող ժամանակի հանգրվանը»: