Ամեն ինչ Իրանի դեմ պատերազմի է տանում. ռուս փորձագետը՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի դերի մասին
Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում Արեւմուտքի հիմնական խնդիրն այժմ Իրանն է։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ռուս ռազմական փորձագետ Պավել Ֆելգենհաուերը։
«Իրանի եւ արաբական երկրների, Իրանի եւ Իսրայելի, Իրանի եւ ԱՄՆ-ի, Իրանի եւ ԵՄ-ի միջեւ աճող հակամարտություն է: Միգուցե հիմա ամեն ինչ գնում է դեպի մեծ տարածաշրջանային առճակատում, դեպի Իրանի դեմ պատերազմ, որը կարող է տարածվել դեպի Հարավային Կովկաս, բայց կարող է նաեւ չտարածվել։ Հիմա սա ամենակարեւորն է, իսկ այն ամենը, ինչ կատարվում է Լեռնային Ղարաբաղում եւ այլ վայրերում, շատ ավելի քիչ կարեւոր է»,- ասաց փորձագետը։ Նրա գնահատմամբ, Իրանի շուրջ հակամարտության աճ է նկատվում։
«ԵՄ-ն, որն ակտիվորեն ձգտում էր երկարաձգել միջուկային գործարքի շուրջ համաձայնագիրը, հասկանում է, որ դրանից ոչինչ չի ստացվի, եւ լրացուցիչ պատժամիջոցներ կկիրառի Թեհրանի դեմ»,- ասաց փորձագետը։
Նա կրկնեց, որ ռազմական լարվածությունն աճում է:
«Բաքուն, որն այժմ լուրջ հակամարտության մեջ է Իրանի հետ, բոլորովին անտեղի վիճաբանության մեջ է Արեւմուտքի հետ, ուստի այժմ քիչ հավանական են ինչ-որ արշավները դեպի Երեւան եւ Հայաստանի տարածքով միջանցքների բացումը։ Մյուս կողմից՝ Ադրբեջանն այս իրավիճակում Արեւմուտքի եւ հակաիրանական մյուս ուժերի առանցքային դաշնակիցն է»,- ընդգծեց Ֆելգենհաուերը։
Ուստի Արեւմուտքը Հայաստանի պատճառով չի գնա Ադրբեջանի դեմ, վստահ է փորձագետը։
«Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա նրա մերձավոր դաշնակիցներից մեկը Ռուսաստանն է, մյուսը՝ Իրանը։ Դա նշանակում է, որ Հայաստանը գտնվում է շատ ծանր վիճակում եւ փորձում է դիվերսիֆիկացնել իր կապերը։ Բայց Մոսկվայի եւ Թեհրանի հետ ուղղակի վիճն անհնար է Երեւանի համար։ Երբ ունես այդպիսի բարեկամներ, նշանակում է՝ ունես շատ տարբեր հակառակորդներ»,- հավելեց նա։