Անգլիայում դրվել է Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված առաջին խաչքարը
Մեծ Բրիտանիայի հոգեւոր կենտրոնում՝ Քենթերբերի քաղաքում, տեղադրվել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող խաչքար: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունը: Դա տեղի է ունեցել մարտի 2-ին: Բրիտանահայ համայնքի նախաձեռնությամբ՝ անգլիական գլխավոր եկեղեցու՝ Քրիստոսի մետրոպոլիտ տաճարի Հիշատակի այգում, տեղադրված խաչքարն օծվել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության թեմի առաջնորդ Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանի ձեռամբ:
Ջոն Միրդոնի եւ Վարդան Մոսկոֆյանի կողմից պատրաստված եւ Քենթերբերիի տաճարի Հիշատակի այգում տեղադրված խաչքարն առաջին հայկական խաչքարն է Անգլիայի տարածքում:
Միջոցառմանը մասնակցել են ՄԹ-ում ՀՀ դեսպան Արման Կիրակոսյանը, Քենթերբերիի արքեպիսկոպոս Ջասթին Ուելբին, Քենթերբերիի դեկան Ռոբերտ Ուիլիսը, հասարակական եւ մշակութային գործիչներ, բրիտանահայ համայնքի ավելի քան 200 ներկայացուցիչներ:
Օծման արարողությանը հաջորդած ընդունելության ընթացքում ներկաներին ուղղված իր խոսքում Քենթերբերիի դեկան Ռոբերտ Ուիլիսը կարեւորել է Մեծ Բրիտանիայի հոգեւոր կենտրոնում, ինչպես նաեւ Անգլիայում առաջին հայկական խաչքարի տեղադրումը՝ նկատելով, որ այն հանդիսանում է խաղաղության, հաշտեցման եւ հույսի խորհրդանիշ:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Արման Կիրոկոսյանը՝ նշելով, որ հայկական միջնադարյան մշակույթը խորհրդանշող խաչքարն այսուհետ դառնալու է Քենթերբերիի ավելի քան 1400-ամյա հարուստ պատմության մասնիկը: Դեսպանն ընդգծել է, որ խաչքարը նվիրված է 1915 թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Նա երախտագիտությամբ հիշատակել Քենթերբերիի արքեպիսկոպոս Ռենդլ Դեվիդսոնին, որի ջանքերի շնորհիվ հավաքագրվել ու հրապարակվել էին Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բրիտանական նյութերը, ինչպես նաեւ ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերվել Հայաստանի Առաջին հանրապետությանը:
Ըստ Կիրակոսյանի՝ Հայոց ցեղասպանությունը ժամանակին համարժեք կերպով չի ճանաչվել ու դատապարտվել, ինչը ճանապարհ է բացել ապագա բռնապետերի եւ մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների իրագործման համար, ինչպիսիք էին Հոլոքոստը, Կամբոջայի, Ռուանդայի եւ Դարֆուրի ցեղասպանությունները:
«Այս առումով «Այլեւս երբեք» կարգախոսը մարտահրավեր է ազգերին եւ մեզ բոլորիս, քանի որ դառը ճշմարտությունն այն է, որ շատ հաճախ աշխարհն ի զորու չի եղել կանխել անմեղ մարդկանց համընդհանուր կոտորածները»,- նշել է դեսպանը:
Նա ընդգծել է Հայաստանի հանձնառությունն ու վճռականությունը՝ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանն ու դատապարտմանն ուղղված, ինչպես նաեւ մարդու իրավունքների օրակարգի, ատելության հողի վրա հանցագործությունների, այդ թվում՝ ցեղասպանությունների կանխարգելումն առաջ մղելու շարունակական ջանքերին:
Միջոցառման մասնակիցները նաեւ հարգանքի տուրք են մատուցել Քենթերբերիի Արքեպիսկոպոս Ռենդլ Դեվիդսոնին՝ ծաղկեպսակ զետեղելով նրա շիրիմին: