????????⬇️Հայ ????????⬇️Рус ????????⬇️Eng
Արդեն երկրորդ օրն է Ադրբեջանի կողմից արգելափակվել է դեպի Արցախ բոլոր տեսակի հումանիտար փոխադրումները, որոնք շրջափակման ընթացքում իրականացվում էին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ։
Դեպի Արցախ հումանիտար բեռների փոխադրման արգելափակումը ավելի է խորացնում շրջափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամային իրավիճակը։ Վեց ամիս շարունակվող շրջափակման հետևանքով ստեղծված պարենային առանց այն էլ սուղ իրավիճակը հումանիտար փոխադրումների արգելափակման հետևանքով գոյաբանական սպառնալիքներ է ստեղծում Արցախի 120 000 բնակչության, այդ թվում 30 000 երեխաների, 20 000 տարեց և 9000 հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար։
Միջանցքի ամբողջական արգելափակման հետևանքով չի իրականացվել 102 բուժառուների և նրանց ուղեկցող անձանց նախապես պլանավորված տեղափոխությունը Արցախից ՀՀ և հակառակ ուղղությամբ։ Ամբողջությամբ դադարեցվել է նաև անհրաժեշտ դեղորայքի մատակարարումները՝ լրջագույն խնդիրներ հարուցելով քաղաքացիների և Արցախի բուժհաստատությունների համար։
Ադրբեջանի կողմից Արցախի ամբողջական շրջափակումը, հումանիտար փոխադրումների արգելափակումը, կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների բնականոն գործունեության դիտավորյալ և տևական խափանումը ցուցիչ է այն բանի, որ անգամ հումանիտար բնույթի հարցերը Ադրբեջանի կողմից օգտագործվում են Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ճնշումներ գործադրելու, ահաբեկելու, տարբեր պահանջներ առաջ մղելու համար։
Հումանիտար բնույթի հարցերն Ադրբեջանի կողմից օգտագործվում են որպես գործիք Արցախի ժողովրդի նկատմամբ վարվող էթնիկ ատելության և էթնիկ զտման քաղաքականության առաջ մղման համար։
[ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան]
For the second day, Azerbaijan has been blocking all types of humanitarian transportation to Artsakh, that were carried out accompanied by the representatives of the International Committee of the Red Cross (ICRC) and the Russian peacekeeping contingent during the blockade.
The ban on humanitarian cargo transportation aggravates the humanitarian crisis situation in Artsakh created as a result of the blockade. The already limited food situation that has arisen as a result of the 6-month-long blockade poses existential threats to 120,000 people of Artsakh, including 30,000 children, 20,000 elderly, and 9,000 people with disabilities.
Due to the complete blockage of the corridor, the pre-planned transportation of 102 patients and their accompanying persons from Artsakh to Armenia and vice versa was not carried out. The supply of necessary medicines has also been completely stopped, which creates serious problems for the citizens and medical institutions of Artsakh.
The complete blockade of Artsakh by Azerbaijan, the ban on humanitarian transportation, and the deliberate and continuous disruption of the normal operation of the vital infrastructure are clear indications of humanitarian issues being used by Azerbaijan to exert pressure, intimidate, and make various demands on the people of Artsakh.
Humanitarian issues are used by Azerbaijan as a tool to advance its policy of ethnic hatred and ethnic cleansing against the people of Artsakh.
[AR Human Rights Ombudsman]
Вот уже второй день, как Азербайджан блокирует все виды гуманитарных перевозок в Арцах, которые в ходе блокады осуществлялись в сопровождении представителей Международного комитета Красного Креста (МККК) и российского миротворческого контингента.
Блокирование перевозки гуманитарных грузов усугубляет гуманитарный кризис в Арцахе, сложившийся вследствие блокады. И без того ограниченная продовольственная ситуация, возникшая в результате блокады, продолжающейся шесть месяцев, создает экзистенциональные угрозы для 120 000 населения Арцаха, в том числе 30 000 детей, 20 000 пожилых людей и 9 000 людей с ограниченными возможностями.
Из-за полной блокировки коридора не была осуществлена заранее запланированная перевозка 102 пациентов и сопровождающих их лиц из Арцаха в Армению и обратно. Также полностью прекращены поставки необходимых лекарств, что создает серьёзнейшие проблемы для граждан и медучреждений Арцаха.
Полная блокада Арцаха Азербайджаном, блокирование гуманитарных перевозок, преднамеренное и продолжительное нарушение нормальной деятельности жизненно важных инфраструктур являются показателем того, что даже гуманитарные вопросы используются Азербайджаном для оказания давления, запугивания и выдвижения различных требований к народу Арцаха.
Вопросы гуманитарного характера используются Азербайджаном в качестве инструмента для продвижения своей политики этнической ненависти и этнической чистки в отношении народа Арцаха.