Ազգային ժողովը արտահերթ նիստ կգումարի. պատճառը ՀՀ սահմաններին տիրող իրավիճակն է
ԱԺ արտահերթ նիստ հրավիրելու նախաձեռնությամբ հանդես էր եկել «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը։
ՀՀ ԱԺ–ն այսօր` մայիսի 14-ին, ժամը 18.00-ին արտահերթ նիստ կգումարի` քննարկելու Սյունիքում ու Գեղարքունիքում ՀՀ սահմաններին ստեղծված իրավիճակը։ Տեղեկությունը հայտնում է ԱԺ մամուլի ծառայությունը։
Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության նախաձեռնությամբ հրավիրվող նիստի վերաբերյալ որոշումը կայացվել է ԱԽ խորհրդի նիստում։
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը երեկ` մայիսի 13-ին, հայտարարել էր, որ հանդես է գալիս ԱԺ արտահերթ նիստ հրավիրելու նախաձեռնությամբ` Սյունիքում ու Գեղարքունիքում ՀՀ սահմաններում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակը քննարկելու նպատակով։
Հիշեցնենք` ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը հայտնել էր, որ մայիսի 12-ի առավոտյան ադրբեջանական զինուժը, «սահմանների ճշգրտման» հիմնավորմամբ, փորձել է որոշակի աշխատանքներ իրականացնել Սյունիքի սահմանային հատվածներից մեկում, սակայն հայկական ստորաբաժանումների ձեռնարկած միջոցառումներից հետո ադրբեջանական զինվորականները դադարեցրել են այդ աշխատանքները։
Նույն օրը ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն Անվտանգության խորհրդի նիստում հայտարարեց, որ սա Արդբեջանի կողմից դեվերսիայի փորձ է, և որ խնդիրը պետք է կարգավորվի բանակցությունների միջոցով։