«Ազնավուր» կենտրում բացվեց սգո մատյան ի հիշատակ մեծ շանսոնյեի
Երևանի «Ազնավուր» կենտրոնում հոկտեմբերի 2-ին բացվեց սգո մատյան՝ ի հիշատակ «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր, աշխարհահռչակ շանսոնյե, Հայաստանի ազգային  հերոս Շառլ Ազնավուրի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` բացմանը ներկա էին Ազգային Ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը, այլոք:
«Ազնավուրն աշխարհի մակարդակի մարդ էր և մեծ հնչեղություն էր բերում մեր երկրին, ժողովրդին»,- նշեց Զոհրաբ Մնացականյանը և հավելեց, որ սպասում էին Շառլ Ազնավուրի գալուն Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի շրջանակներում:
Արա Բաբլոյանն ընդգծեց, որ Շառլ Ազնավուրը համերաշխություն բերեց Հայաստանի և Ֆրանսիայի ժողովուրդներին ու ամբողջ աշխարհին:
«Մեծ ցավ է: Մյուս կողմից՝ մեծ հպարտություն է, որ նման անձնավորությունը կարողացավ մեկ դար աշխարհին ցնցել իր տաղանդով, կարողություններով, երաժշտությամբ: Բերեց հանդարտություն, համերաշխություն հայ-ֆրանսիական երկու պետությունների ժողովուրդներին, ամբողջ աշխարհին»,- ասաց Բաբլոյանը:
ԱԺ նախագահը նշեց, որ մեծ շանսոնյեին ճանաչել է 1998թ.-ից:
«Այսօր ես ևս մեկ անգամ արտահայտել եմ իմ զգացմունքները, որովհետև ես Շառլի հետ կապված եմ եղել և ինչպես մի մարդ, ով հարգում ու սիրում է շանսոնյեին, միևնույն ժամանակ, որպես մի մարդ, ով առնչվել ու բարեկամություն է արել, համագործակցել և ծրագրեր է արել նրա հետ: Ես Շառլի հետ ծանոթացել եմ երկրաշարժից հետո: Սկզբում ուղղակի հնարավորություն ունեի իրեն մոտիկից տեսնել ու մի քանի բառ փոխանակել, հետո՝ 1991թ.-ին նշանակվեցի առողջապահության նախարար, այդ ժամանակ ավելի մեծ հնարավորություն կար, որովհետև երկիրը պատերազմի մեջ էր, շատ կարիքներ կային, այդ ժամանակ ավելի գործնական էին հանդիպումները: Տարիների ընթացքում և փոխվում էր, և չէր փոխվում: Չէր փոխվում, որովհետև նա Շառլն էր` Ազնավուրը, փոխվում էր, որովհետև մեծանում էր, ինչ-որ չափով` ծերանում: Բայց երբեք իրեն ծեր չէր զգում: Վերջին անգամ հանդիպել ենք մոտ մեկ տարի առաջ»,- նշեց նա:
Արա Բաբլոյանի խոսքով` ինքը Շառլի բոլոր երգերն է սիրում, որովհետև դժվար է դրանցից որևէ մեկն առանձնացնել:
Իրենց հարգանքի տուրքը մատուցելու էին եկել նաև բազմաթիվ քաղաքացիներ, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի ուսանողներ: Նրանք իրենց հետ բերել էին ծաղիկներ, ծաղկեպսակներ և մոմեր: