Բակունցի հիշատակի ոգեկոչմանը նվիրված ցուցադրություն եվ գրական հանդիպումներ թանգարանում
Հուլիսի 8֊ին լրացավ Ակսել Բակունցի եղերական մահվան 86֊րդ տարելիցը։
Միջոցառումներին մասնակցելու և Բակունցի հիշատակը խնկարկելու համար երկօրյա մշակութային այցով Գորիս և թանգարան էին այցելել Խ.Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետի ղեկավար և դասախոսական կազմը` դեկան. բ.գ.դ., պրոֆեսոր Աշոտ Գալստյանի և Վ. Պարտիզունու անվան հայ նոր և նորագույն գրականության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնի վարիչ, «Սփյուռք» գիտաուսումնական կենտրոնի հիմնադիր տնօրեն, բ.գ.դ., պրոֆեսոր Սուրեն Դանիելյանի գլխավորությամբ։
Պատվիրակության անդամները թանգարանի վարիչ Վարդան Սարգսյանի և գիտաշխատող, բ.գ.թ., դոցենտ Թեհմինա Մարությանի ուղեկցությամբ շրջեցին թանգարանի ցուցասրահներում, ծանոթացան մշտական ցուցադրությանը։
Թանգարանը գրողի հիշատակը ոգեկոչեց ժամանակավոր ցուցադրության բացմամբ`
«Բակունցի ճակատագրի բացահայտման հետքերով. ընտանեկան փաստաթղթեր (1945֊1956թթ.)» խորագրով։
Թեհմինա Մարությանը ներկայացեց ցուցադրությանը վերաբերող մոտ երեք տասնյակ արխիվային վավերագրեր` մինչև գնդակահարության փաստի հայտնի դառնալը Բակունցի ընտանիքի անունից ԽՍՀՄ բարձր ատյաններին, համակենտրոնացման ճամբարներին, ենթադրյալ ականատեսներին, այլ պատասխանատու օղակներին ու անհատներին ուղղված դիմումներ, նամակներ, խնդրագրեր` պարզելու, թե ձերբակալությունից հետո ինչ ճակատագիր է ունեցել եղերաբախտ գրողը...
Օրվա առթիվ թանգարան այցելած Դարբաս գյուղի միջնակարգ դպրոցի ուսուցիչների, աշակերտների, Գորիսի մտավորական ընտրանու և Երևանից ժամանած մեծահարգ հյուրերի մասնակցությամբ ծավալվեց ակտիվ ու բովանդակալից զրույց:
«Սյունյաց երկիր» թերթի գլխավոր խմբագիր Սամվել Ալեքսանյանի նախաձեռնությամբ թանգարանում անցկացվեց նաև կլոր սեղան-քննարկում։ Ոլորտի ճանաչված մասնագետները` Սուրեն Ղանիելյանը, Աշոտ Գալստյանը, Քնարիկ Աբրահամյանը, Նաիրա Խաչատրյանը ամենատարբեր հայեցակետերով անդրադարձան ազգային ինքնության, հայերենի պահպանման, արևմտահայերենի և արևմտահայ մշակութային արժեքների յուրացման, ժամանակակից գրականության և գրականագիտության խնդիրներին, դպրոցական ծրագրերին, դասագրքերի բովանդակությանը և այլ օրախնդիր հարցերի։
«Սփյուռք» գիտաուսումնական կենտրոնը Սփյուռքի գրամշակութային դաշտին վերաբերող գեղարվեստական և գիտական 15 անուն գիրք նվիրաբերեց թանգարանի գրադարանին։
Ակսել Բակունցի ծննդյան 125-ամյակին ընդառաջ կողմերն ուրվագծեցին համատեղ ծրագրեր՝ պատշաճ մակարդակով տոնելու նշանակալից իրադարձությունը և ըստ ամենայնի արժևորելու հայ արձակի վարպետին։
Այցի շրջանակում հյուրերի համար կազմակերպվեցին ճանաչողական շրջայցեր։