Բաքվում զորահանդես է անցկացվում
Բաքվի Ազադլըղ հրապարակում այսօր անցկացվում է զորահանդես՝ նվիրված Ադրբեջանի զինված ուժերի ստեղծման հարյուրամյա հոբելյանին:
Զորահանդեսին, ինչպես հայտնել է երկրի պաշտպանության նախարարությունը, մասնակցում են 4 հազար զինծառայողներ պաշտպանության, ներքին գործերի, արտակարգ իրավիճակների նախարարություններից, Ազգային անվտանգության ծառայությունից, սահմանապահ եւ հատուկ պետական պահպանության ծառայություններից, ինչպես նաեւ Թուրքիայի զինված ուժերի զորահանդեսային կազմից: Հաղորդվում էր, ադրբեջանական զորքերի հանդիսավոր զորատեսին կներկայացվի նաեւ 240 միավոր ռազմական տեխնիկա եւ ավելի քան յոթ տասնյակ թռչող սարքեր, այդ թվում վերջերս ձեռք բերված նոր սերնդի տեխնիկա՝ զրահապատ տրանսպորտային միջոցներ, հրթիռային եւ հրետանային համակարգեր, հակաօդային պաշտպանության համակարգեր, ուղղաթիռներ, անօդաչու թռչող սարքեր: Բաքուն նաեւ հայտարարում էր, թե այսօր ցուցադրվելու են հակաօդային պաշտպանության այնպիսի համակարգեր, որոնց մասին խոսվել է, սակայն դրանք երբեւէ չեն ցուցադրվել:
2016 թվականի ապրիլյան պատերազմից հետո Ադրբեջանը նոր թափով շարունակեց ծանր սպառազինություն ձեռք բերել: Մասնավորապես, վերջերս հաղորդվեց, որ ադրբեջանական բանակը համալրվել է բելառուսական «Պոլոնեզ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերով եւ իսրայելական LORA օպերատիվ-մարտավարական հրթիռային համալիրներով: Ըստ ռազմական փորձագետների, եթե նախկինում Բաքուն բավարարվում էր հիմնականում ռուսաստանյան եւ նախկին խորհրդային այլ երկրների արտադրության սպառազինությամբ, ապա այսօր զենք ձեռք բերելու գործարքներ է կնքում պակիստանյան, չեխական, թուրքական ընկերությունների հետ:Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը անցյալ շաբաթ պնդում էր, թե «վերջին տարիների ընթացքում ռազմական պոտենցիալը էականորեն մեծացել է եւ էականորեն փոխել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ռազմական հավասարակշռությունը հօգուտ Ադրբեջանի»:
Ադրբեջանական պաշտոնական աղբյուրների փոխանցմամբ՝ զորահանդեսին ներկա են պաշտոնական ներկայացուցիչներ մի շարք երկրներից, այդ թվում՝ Թուրքիայից, Պակիստանից, Բելառուսից, Իսրայելից, Ղազախստանից, Ռուսաստանից, Ուզբեկստանից, Սաուդյան Արաբիայից, Բահրեյնից, Ուկրաինայից: