Բայդենի աշխատասեղանին ապրիլքսանչորսյան 2 ուղերձի նախագիծ է դրվել՝ «Ցեղասպանություն» եզրույթով և առանց դրա. միջազգայնագետ
22.04.2021 11:06
Բայդենի աշխատասեղանին երկու փաստաթուղթ է դրվել, ֆեյսբուքյան էջում գրել է միջազգանյագետ Սուրեն Սարգսյանը՝ ընդգծելով, որ երկուսն էլ ապրիլքսանչորսյան ուղերձի նախագծեր են՝ մեկը «Ցեղասպանություն» եզրույթով, մյուսը՝ առանց դրա:
Ըստ նրա՝ որպես կանոն, դրանք պատրաստվում են ԱՄՆ Անվտանգության խորհրդի և Պետդեպի կողմից:
«Այն փաստաթուղթը, որը պարունակում է «Ցեղասպանություն» եզրույթը, հայ համայնքի բացառիկ աշխատանքի արդյունք է: Մյուսը, որում բառը չկա, ձևավորվել է թուրքական լոբբինգի արդյունքում: Նման լոբբինգի համար հիմք են ծառայել նաև Հայաստանի իշխանությունների թրքահաճո հայտարարությունները՝ ԱԽՔ, ԱԺ փոխխոսնակ, Մակունց ձևաչափով: Այս հայտարարությունները Անկարան ներկայացրել է՝ որպես հայ-թուրքական հարաբերությունների կագավորման գործընթաց, որին կխանգարի ճանաչման փաստը: Այսինքն՝ Թուրքիայի և Հայաստանի իշխանությունները նույն գծի մեջ են:
Ի դեպ կա նաև երրորդ փաստաթուղթը, որը շրջանառության մեջ է դրվել գիտահետազոտական շրջանակների կողմից դեռևս Թրամփի օրոք: Այս փաստաթղթում ԱՄՆ նախագահը հղում է տալիս Ռեյգանի հայտարարությանը և Կոնգրեսի 2 պալատների բանաձևերին, սակայն իր անունից չի օգտագործում «Ցեղասպանություն» բառը», - գրել է միջազգայնագետը: Նա, սակայն, վստահ չէ, որ այդ փաստաթուղթը հասել է Սպիտակ տուն:
Նա մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ երբևէ որևէ նախագահ այսքան մոտ չի եղել Ցեղասպանության ճանաչմանը: