Բռնցքամարտի ակումբ` Ռազմիկ Աբելյանի նախաձեռնությամբ
Կապանցի ֆուտբոլիստները, աթլետները, մարմնամարզիկները, շախմատիստները վաղուց ի վեր համարում ունեն հանրապետությունում և նրա սահմաններից դուրս: Բայց ահա ուժեղների և ճարպիկների մրցաձև համարվող բռնցքամարտը տակավին տարածում չունի մարզկենտրոնում: 1998-ին Կապանում այդ դիտարժան մարզաձևի պրոպագանդմանն էր հետապնդում տարածաշրջանի զոհված ազատամարտիկների հիշատակին նվիրված հուշամրցաշարը, որին մասնակցում էր 33 բռնցքամարտիկ՝ հանրապետության երիտասարդական հավաքականի անդամներ, ինչպես նաև աշխարհի և Եվրոպայի առաջնությունների և աշխարհի գավաթի թիմային խաղարկության մրցանակա կիրներ Արամ Ռամազյանը, Արտյոմ Սիմոնյանը, Արթուր Գևորգյանը, Վախթանգ Դարչինյանը: Վերջինս հետո տեղափոխվեց պրոֆեսիոնալ ռինգ, մեծ հաջողությունների հասավ և բռնցքամարտի աշխարհում հայտնի էր «Կատաղած ցուլ» մականունով:
Երկու օր շարունակ 11 քաշային կարգերում հանրապետության կաշվե ձեռնոցի վարպետները վիճարկեցին հաղթողի կոչումը, իսկ հանդիսականը ականատես եղավ հետաքրքիր մարտերի: Երևանից ժամանած մասնագետները բռնցքամարտի միջազգային կարգի մրցավար Դերենիկ Գաբրիելյանը, բռնցքամարտի պետական մարզիչ Լևոն Հայրապետյանը քաղաքապետարանում կարևորեցին Կապանում բռնցքամարտի մասսայականացման անհրաժեշտությունը: Բայց անցած 20-25 տարում սայլը տեղից չշարժվեց: Միայն 2022 թվականին Հայաստանի պետական ֆիզկուլտուրայի ինստիտուտի շրջանավարտ Ռազմիկ Աբելյանի նախաձեռնությամբ Կապանում ստեղծվեց բռնցքամարտի ակումբ, որտեղ այժմ մարզվում է մոտ 60 սան: 2024 թ. նախօրյակին ակումբի երկու սան առաջին մրցանակով են վերադարձել Պյատիգորսկ քաղաքի բաց առաջնությունից: 52 կգ քաշային Սեյրան Սաքանյանը և 70 կգ քաշային Տիգրան Աբրահամյանը, հաղթելով իրենց մրցակիցներին, կանգնել են պատվո պատվանդանի վերին հարթակին: Բայց սա եզակի դեպք է, երբ ակումբի սաները մեկնում են մրցումների: Մինչդեռ մրցափորձ ձեռք բերելու և վարպետության հասունության համար սա շատ կարևոր հանգամանք է: Այնուամենայնիվ, թեպետ դժվարություններին, ակումբը շարունակում է մարզումները, դրված է մարզաձևի մասսայականացման հիմքը մարզկենտրոնում: