Ճանապարհ, որ կյանքի միջով է անցնում
Հայրենաճանաչությանը, հայրենի եզերքին նվիրված գրքերի շարքը համալրվեց ևս մեկով: Ընթերցողին է  հասել Վոլոդյա Աբրահամյանի «Ճանապարհ կյանքի միջով» գիրքը: Վերնագիրը նաև մի հավելում ունի՝ հուշագրական կենսապատում, որն առավելագույնս բնորոշում է գրքի ուղղվածությունը:
Դեկտեմբերի 26-ին Վ. Աբրահամյանի  մահվան  տարելիցին նվիրված արարողությունից հետո հանրությանը ներկայացվեց նրա երկրորդ գիրքը, որի մասին խոսք ասաց գրքի խմբագիր, Հայաստանի հանքագործների և մետալուրգների միության տնօրեն, «Հանքագործ և մետալուրգ» հանդեսի նախկին գլխավոր խմբագիր Վոլոդյա Կիրակոսյանը: Բանախոսն իր խոսքում,  մասնավորապես, այն միտքը հայտնեց, որ գիրքը մի կուռ ամբողջականություն է, պատմություն մի մարդու մասին, ով հազար թելերով կապված և միահյուսված է հարազատների, համագյուղացիների, ընկերների ու գործընկերների, իր գյուղի, ապա նաև քաղաքի ու Հայաստան աշխարհի հետ: Գրքի ենթավերնագրերն էլ մի -մի սրտառուչ պատմություն են՝ «Որտեղից է սկսվում հայրենիքը», «Տոհմածառիս ճյուղերը», «Մորս վերջին խնդրանքը», «Զրույց զավակներիս հետ», «Գյուղական գույներ», «Իմ «գեներալական» պատմությունը» և այլն: Դրանցից յուրաքանչյուրն ինքնատիպ պատմություն լինելուց զատ, կյանքի դաս է, մարդկային բարոյականության նկարագրի մի նրբերանգ՝ իր լեզվաոճական բնութագրով, իր պատկերացմամբ ու վերաբերմունքով:
Գրքում տեղ են գտել Վոլոդյա Աբրահամյանի մասին բարձրաստիճան զինվորականների,  գործընկերների, Սյունիքի մարզի և Կապանի շրջանի նախկին ղեկավարների  (Սուրեն Խաչատրյան և Ռոլանդ Ղոնյան) կարծիքներ, գնահատանքի խոսքեր, հուշեր, տպավորություններ՝ նրա հետ ունեցած առնչություններից: Դրանք, մասնավորապես, լույս են սփռում Վ. Աբրահամյանի՝ Կապանի և մյուս տարածաշրջանների բնակավայրերի կառուցապատման, Արցախյան գոյամարտի և հայոց բանակաշինության հետ առնչությունների վրա: Գիրքն ամբողջանում է նրանում զետեղված հին ու նոր ժամանակների բազում լուսանկարներով և լույս է տեսել պոլիգրաֆիկական բարձր մակարդակով, իսկ ընտրված պատումային թեթև ոճը թույլ է տալիս այն ընթերցել մեկ շնչով:
Սա Վոլոդյա Աբրահամյանի երկրորդ գիրքն է, առաջինը կրում էր «Քաջարան. Վերին ձորի երևելի մարդիկ» վերնագիրը, որ ըստ ամենայնի հարգանքի տուրք է իր  ծննդավայրի մարդկանց հիշատակին: Այս երկու գրքերում էլ այն գաղափարն է մարմնավորված, որ հայրենիքը ճանաչելու համար նախ պիտի իմանաս նախնիներիդ պատմությունը: