Հազարերանգ, գունեղ, դեղնաչ աշնան մեղկ արեւը փայում-փայփայում է հայրենի ոստանս՝ չքնաղ, անկրկնելի, գողտրիկ Սիսիանը, խոստանում հիշարժան լինել Ն.Ադոնցի անվան պատմության թանգարան աճապարող մեծ ու փոքր սիսիանցիների համար, ովքեր շտապում են րոպե առաջ մասնակիցը լինել «Ապրողներն են հիմա լոկ պատասխան տալիս… » վերտառությամբ միջոցառմանը, որն ամենայն պատասխանատվությամբ, սիրով կազմակերպել էր թանգարանը, հանձին իր գործի նվիրյալ տնօրենի՝ տիկին Ծովինար Պետրոսյանի: Անափ հուզմունքը, անխառն ոգեւորությունը, գիտակից հպարտությունը մեկտեղվել էին թանգարանի հյուրընկալ հարկի ներքո, քանզի սպասվելիք միջոցառումը հետապնդում էր մեկ նպատակ՝ զրուցել, կիսել նրանց վիշտը, ովքեր, ավա՜ղ, դարձել էին սգավոր, դարձել չարամիտ, նենգ թշնամու որոգայթների զոհերի հարազատներ…
- Թանգարան մտեք, ինչպես եկեղեցի, - հորդոր-խնդրանքով ներկաներին դիմեց տիկին Ծ.Պետրոսյանը, - քանզի կյանքը համակ համբերություն է, եւ եթե ուզում եք ապրել մեր հողի վրա, պետք է պատրաստ լինել ամեն անակնկալի, պետք է կռվել ապրելու համար: Զարմանալի է, բայց փաստ, սովորական ապրելը վաստակելու համար պետք է կռվել…
Ապրելու կերպի մասին էի որոշել խոսել, զրուցել, որպեսզի զոհվածների հարազատներն իմանան, որ մեղավոր չեն ոչ զոհվածները, ոչ կռվից ողջ վերադարձածները: Չամաչենք ոչ կորուստ ունենալու, ոչ ողջ մնալու համար: Սովորենք կարեկցել, մեղմել ցավը, կիսել վիշտը, ու թե հարկ է՝ կառուցենք հուշարձաններ, քանի որ քարը ցավից երկար է ապրում:
Արցախյան գոյամարտի զոհերի հերոսական ճանապարհի մասին էին ցուցադրանքները, որոնք արված էին զուտ ազատամարտիկների մատուցած նյութերի հիման վրա, որոնք հարուստ էին, խոսուն…
Ցուցադրանքը բացելուց առաջ ներկաների ուշադրությանը ներկայացվեց տեսանյութ Թալիշում զոհված սիսիանցիների պատվին կառուցած հուշարձանի բացման արարողությունից:
Այնուհետեւ Արցախյան գոյամարտի բոլոր տարիների պատառիկներ ներկայացրեց, խոհերով կիսվեց հրամանատար Աշոտ Մինասյանը, ով հորդորեց ներկաներին հպարտ ապրել, չկռանալ, քանզի բոլորն են մահկանացու:
Կին ազատամարտիկ Մ.Խաչատրյանը ներկայացրեց մտորումները, կռվի բոհով անցած մարտիկների ապրումները, որոնք հաճախ դարձել են բանաստեղծական տողեր: Որպեսզի չկրկնվի ապրիլյան քառօրյա պատերազմը, անհրաժեշտ է՝ ազգը դառնա բանակ, դառնա  բռունցք, պատնեշ, թերեւս այս միտքն էր կարմիր թելի պես անցնում Դ.Ասրյանի, Հ.Կարապետյանի, Ս.Ալեքսանյանի ելույթներում:
Հուզիչ էր զոհված ազատամարտիկի կնոջ խոսքը, ով մեկ անգամ եւս կարեւորեց, որ լոկ մի բան է մնում, հիշել նահատակներին, ուշադրության արժանացնել նրանց հարազատներին: