Երբ բացակայում է պատասխանատվությունը
Քիչ չեն դեպքերը, երբ քաղաքացին, իրեն հուզող հարցով դիմելով տարբեր ատյաններ եւ չստանալով դրա լուծումը, դիմում է «Սյունյաց երկրի» խմբագրությանը: Այս անգամ խմբագրություն էր այցելել Կամո Միքայելյանը՝ Մեղրու տարածաշրջանի Շվանիձոր գյուղից: Ոռոգման տարեշրջանում գյուղաբնակ մարդու այգին 40 օրից ավելի ջուր չէր տեսել:
«7-8 հազար քառակուսի մետր հող ունեմ, Մեղրիում քարի վրա ծառ ես տնկում, բերք է տալիս, ֆիզիկական մեծ աշխատանք եմ տարել, հարթեցրել տարածքը, քարերը հավաքել: Մնում է ջուր տան, բերք ստանամ: Հարցն այն է, որ ահագին փող եմ պարտք արել այգի գցելու համար, ընկերներս էլ են օգնել, չարչարվում եմ, բայց արդյունքի չեմ հասնում», – մտահոգություն հայտնեց մեր զրուցակիցը եւ ավելացրեց, թե երբ նայում ես գյուղի այգիներին, իսկույն զգացվում է՝ որն է ջուր ստանում, որը՝ ոչ:Որքանով հասկացանք Կամո Միքայելյանի խոսքից, ոռոգման ջրի բաշխման գործում ստեղծված նման վիճակը ջրբաշխի կամայականության արդյունք է:
Իրեն հուզող հարցով այգեգործը նամակով դիմել էր Սյունիքի մարզպետ Վահե Հակոբյանին, Շվանիձորի գյուղապետ Հովհաննես Օհանյանին, դիմել է փաստաբանի օգնությանը:
Համայնքի ղեկավար Հովհաննես Օհանյանը փաստաբանի գրությանն ի պատասխան նշել էր, որ Շվանիձոր համայնքն իր հաշվեկշռում ջրամատակարարման պոմպ չունի: Ոռոգման ողջ համակարգը (բացի ներտնտեսային ցանցից՝ առուներից) սպասարկվում է «Մեղրի» ջրօգտագործողների միության կողմից: Իսկ համայնքը ոչ մի պատասխանատվություն չի կրում պոմպակայանի աշխատանքի, ինչպես նաեւ ոռոգման ջրի մատակարարման համար: Ջրամատակարարումը կատարվում է համաձայն ջրօգտագործողների միության եւ շահառուի միջեւ կնքված պայմանագրի: Մի գրությամբ էլ Շվանիձորի գյուղապետը պատասխանել է Կամո Միքայելյանի դիմումին, որից պարզվում է, որ վերջինիս հանդեպ, իրոք, անարդարացի են վարվել ոռոգման ջրի մատակարարման խնդրում: Համենայն դեպս իր այգու հարեւանից նա չորս անգամ պակաս է ոռոգել իր այգին:
Մենք փորձեցինք պարզաբանում ստանալ «Մեղրի» ջրօգտագործողների միության գործադիր տնօրեն Դավիթ Ալեքսանյանից, բայց նրա բջջային հեռախոսը շարունակ անհասանելի էր, ուստի խմբագրությունն ակնկալում է նաեւ նրա պատասխան խոսքը խնդրո առարկայի առնչությամբ, մանավանդ որ մենատնտեսը պայմանագիր ունի ջրօգտագործողների միության հետ: