Երկուշաբթիից մի շարք գործունեության տեսակներ թույլատրելի կլինեն. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆեյսբուքի ուղիղ եթերով հայտնեց, որ Կառավարությունն արդեն քանի օր է՝ արտակարգ խորհրդակցություն է անցկացնում ՝ որոշելու, թե արտակարգ դրության ժամկետի ավարտին մոտ ինչ որոշում կայացնի։
«Անխուսափելի է, որ մենք արտակարգ դրությունը երկարացնենք։ Երկուշաբթի կամ երեքշաբթի Կառավարությունը կկայացնի որոշում»,- նշեց վարչապետ Փաշինյանն ու հայտնեց, որ Կառավարության որոշմանը կհաջորդի ԱԺ արտահերթ նիստը։
Վարչապետը նշեց, որ արտակարգ դրությունը կերկարի մեկ ամսով, բայց որոշ սահմանափակումներ կհանվեն։
«Մենք իհարկե հասկանում ենք, որ շատ կարևոր է, որ մենք մեր տնտեսական կյանքը հնարավորինս պահպանենք։ Այդ պատճառով որոշել ենք, որ երկուշաբթի օրվանից մի շարք գործունեության տեսակներ կլինեն թույլատրելի։ Ամբողջությամբ թույլատրված կլինեն գյուղատնտեսություն, անտառային տնտեսություն, ձկնաբուծությունը, ձկնորսությունը, հանքարդյունաբերություն, բաց հանքերի շարագործում։ Ապրիլի 13-ից կթույլատրվի բացօթյա շինարարական գործունեությունը։ Ապրիլի 20-ից կփորձենք բացել տեքստիլ ոլորտը, խանութները։ Ամենառիսկային խումբը այստեղ մեզ համար տեքստիլ ոլորտն է։ Այսօր, որ մենք 1000-ին մոտ հիվանդ ունենք, դրան տարել է տեքստիլ արտադրությունը»,- նշեց վարչապետը։
Վարչապետը նշեց, որ համաճարակի տարածումը շարունակվում է, բայց մեր խնդիրն է ունենալ հնարավորինս քիչ դեպքեր։
«Հիմա մեր օրվա հիվանդացության ցուցանիշը 30-ի շրջանակում է, ինչը այսօրվա պայմաններում գոհացուցիչ է»,- նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։