Եվրոպացի եւ հայ կամավորները Տաթեւում հրաշքներ են գործել
Տարատեսակ գրությունները մաքրվել են Սատանի կամուրջ բնության հուշարձանից, այլեւս չկան ծառերին կապած տոպրակներն ու գուլպաները, բարեկարգվել ու զբոսաշրջիկների համար ավելի հարմարավետ է դարձել Տանձատափ-Սատանի կամուրջ արահետը, տեղադրվել են ցուցատախտակները, կառուցվել են նոր կամուրջներ. եվրոպացի եւ հայ կամավորները Պլանավորված «Տաթեւ» ազգային պարկում զարգացնում են էկոտուրիզմը:
Բնության համաշխարհային հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղը (WWF-Հայաստան) եւ Շվեյցարիայի Wesser հիմնադրամը միասին սկսել են BarevTrails (Բարեւ արահետներ) ծրագրի առաջին փուլը, որի շրջանակներում Հայաստան էին եկել կամավորներ Մեծ Բրիտանիայից, Շվեյցարիայից եւ Գերմանիայից՝ մասնակցելու պահպանվող տարածքներում արշավային արահետների բարեկարգմանը: Ծրագրին մասնակցել էին նաեւ «Արահետներ հանուն փոփոխության» ՀԿ-ն եւ մի խումբ հայ արշավորդներ:
«Ասում են, եթե պետք է ճանաչես մարդուն, ապա հետը ճանապարհ գնա, իսկ եթե ուզում ես ավելի լավ ճանաչել, հետն արահետ կառուցիր»,- BarevTrails ծրագրի մասին պատմում է կամավոր Արմինե Կարապետյանը:
Արմինեն, եւս 9 հայ եւ 22 արտասահմանցի կամավորներ մայիսի 20-ից մինչեւ 26-ը քրտնաջան աշխատեցին եւ բարեկարգեցին պլանավորվող «Տաթեւ» ազգային պարկ ու Տանձատափ տանող արահետը:
«Աշխատելով բնության մեջ եւ բնության համար՝ մարդիկ ապացուցում են, որ բնությունը ազգություն, տարիք եւ սեռ չի ճանաչում: Բնությունը միավորում է մարդկանց,- ծրագրի ակտիվ աշխատանքային օրերի ու կամավոր ընկերների մասին ասում է Արմինեն ու հավելում,- Օտարերկրացիներն իսկապես հիացած են մեր բնության հրաշալիքներով ու զարմացած, թե ինչպես կարելի էր մինչեւ հիմա այս հրաշագեղությունը թաքուն պահել»։
Արմինեն ասում է՝ երբեք չի հասկանա ծառերի ճյուղերին տոպրակ, կոնֆետի թուղթ կամ գուլպա կապող մարդկանց ու ոգեւորությամբ շարունակում պատմել, թե ինչպես է ընկերների հետ միասին մաքրել Սատանի կամուրջի ծառերը, հետո մտահոգությամբ ավելացնում՝ միայն թե այսքանից հետո նորից չաղտոտեն… Տեղանքի էքսկուրսավարն էր դարձել, արտասահմանցի մյուս կամավորներին նա էր միշտ ուղեկցում դեպի բնության հրաշալիքը:
Քրիստիանը
Գերմանացի կամավոր Քրիստիանն ասում է, որ Սատանի կամուրջը Հայաստանում տեսած ամենագեղեցիկ վայրն է, հետո շարունակում է խոսքը՝ հիացած է Հայաստանի բնությամբ ու իրեն «շատ կարեւոր է զգում», որ կարողացել է ներդրում ունենալ դրա պահպանության գործում:
Քրիստիանը տարիներ շարունակ աշխատում է Wesser կազմակերպության դրամահավաքային ծրագրի համար: Նրանք թակում են մարդկանց դռներն ու առաջարկում՝ գումարի տեսքով մասնակցություն ունենալ բնության պահպանման գործում: Առաջին անգամն է, որ անմիջականորեն է օգնում բնությանը: Barev Trails-ի բոլոր մասնակիցներին է միավորում աշխարհում ինչ-որ բան փոխելու գաղափարը: Արտասահմանցի կամավորների մեծ մասը Քրիստիանի նման դրամահավաքի աշխատանք է անում:
Wesser հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ նման նախագիծ տարածաշրջանում իրականացվում է առաջին անգամ: Պլանավորվող «Տաթեւ» ազգային պարկում մեկնարկած ծրագիրը նախատեսված է 3 տարվա համար՝ 200 կամավորի մասնակցությամբ, մյուս փուլը կսկսեն աշնանը, կմիանա նաեւ իսպանացիների խումբը: Նախագծի կազմակերպիչների խոսքով՝ հաջողության դեպքում, այն շարունակական կլինի:
Բնության համաշխարհային հիմնադրամի բնապահպանական գծով պատասխանատու Արսեն Գասպարյանն ասում է՝ WWF-ը կենտրոնացած է բնության հատուկ պահպանվող տարածքների վրա՝ մասնավորապես Հայաստանի հարավային հատվածում: Արսենը նաեւ Barev Trails ծրագրի ղեկավարն է ու առանձնահատուկ շեշտում է՝ ծրագիրն էլ նպատակ ունի զարգացնել էկոտուրիզմը նույն տարածքներում («Խոսրովի անտառ» պետական արգելոց, «Գնիշիկ պահպանվող լանդշաֆտ», պլանավորվող «Տաթեւ» ազգային պարկ եւ «Զանգեզուր կենսոլորտային համալիր»):