«Գրանդ հաուս» համալիր.եղածին ավելացան ժամանցի նոր պայմաններ
1993-ի օգոստոսի 18-ին հայ-ադրբեջանական հակամարտության օրերին, հակառակորդի ռազմական կործանիչի նետած կես տոննանոց ավիառումբը Շինարարների թաղամասի N6 շենքը ապրելու համար վթարային դարձրեց. 56 ընտանիք զրկվեց ընտանեկան հարկից։ Սա Կապանյան գոյամարտի ամենատխուր էջերից է: Տեւական ժամանակ կիսավեր շենքը շարունակում էր իր անիմաստ գոյությունը:  Արցախյան պատերազմի այդ տխուր հետքը վերացնել էր պետք, ինչը եւ եղավ մեկուկես տասնամյակ հետո: Այժմ դրա տեղում կառուցվել է «Գրանդ հաուս» ռեստորանահյուրանոցային համալիրը, որ իրականություն դարձավ նույն թաղամասի բնակիչ Դավիթ Սողոմոնյանի նախաձեռնությամբ եւ ջանքերով։ Նա առաջին ականատեսներից էր ռմբահարության եւ շենքի մոտ հացի մեքենայի այրվելուն։
Նախ անհրաժեշտ էր հեռացնել տարածքում կուտակված շինարարական եւ կենցաղային աղբը։ Դավիթ Սողոմոնյանի փոխանցմամբ՝  չորս-հինգ ամիս զբաղված էին տեղանքն աղբից «ազատագրելու» գործով: «Միայն դրանից հետո կարելի էր հաճելի միջավայր ստեղծել, իրագործել մտահղացումդ, իսկ երբ 2006-ին արու զավակ ունեցա եւ Հրանտ կոչեցինք, որոշեցի՝ նոր համալիրը որդուս անունը պիտի կրի», - պատմում է Դավիթը:
2008 թվականին սկսվեց շինմոնտաժային աշխատանքները, ասում ենք մոնտաժային, քանզի, նախեւառաջ, անհրաժեշտ էր ապամոնտաժել վթարային շենքը։ Հինգ ամիս աշխատել են ավտոկռունկներն ու բեռնատարները: Դրանից հետո ամրացվեց ռմբահարված շենքի հիմքը, որի վրա վեր բարձրացավ եռահարկ համալիրը։ Այն գործում է արդեն չորս տարի եւ ունի բար-ռեստորան, բիլիարդանոց, սաունա, շոգեբաղնիք, հյուրանոցային հարկաբաժին (ինը համար, ներառելով չորս լյուքս համար):
Վերջերս համալիրում շինարարական աշխատանքներ էին ընթանում, որոնք ավարտին են հասցվել: Ընդլայնվեցին «Գրանդ հաուս»-ի ժամանցային հնարավորությունները։ Եղածին ավելացավ բաց լողավազանը, ամառային խոհանոցը` թոնրով ու կրակարանով, բացօթյա սրճարանը եւ հանգստի սենյակները, որտեղ կարելի է նաեւ գիշերել: Գրավիչն այն է, որ եւ շինարարություն իրականացնելիս, եւ դրանից հետո զբաղվածության խնդիր է լուծվել: Իսկ այն, ինչ ստեղծվել է, հնարավորություն է ընձեռում ամառային հանգիստը լավագույնս անցկացնելու համար: Համալիրն ունի եւս մի առավելություն. հեռու է քաղաքի աղմուկից, ունի բակային տարածք, որ հաճելիորեն ձեւավորված է:
Սրանով չեն ավարտվում համալիրի ժամանցային հնարավորությունները։ Դավիթ Սողոմոնյանն էլի պլաններ ունի, որը ներկայացրեց «Սյունյաց երկրին», բայց իրադարձություններից առաջ չընկնելու տրամաբանությամբ չենք հրապարակում, փոքր-ինչ սպասելով դրանց իրականացմանը։