Հանդիպում Գորիսում՝ ՏՏ ոլորտում ճանաչված ու փորձառու մասնագետների աջակցությամբ
Նոյեմբերի 6-ին «Գորիս» հյուրանոցում հավաքվել էին ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչներ: Նախաձեռնությունը ՀՀ Ազգային ժողովի սյունեցի պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանինն էր, ում առաջարկով էլ Գորիս էին այցելել Covenant Venture Capital-ի գործադիր տնօրեն, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի պրոֆեսոր Արմեն Խերլոփյանը, Amazon Alexa-ի կայքի մեքենայական ուսուցման ինժեներ Նարեկ Թովմասյանը, Orion Worldwide Innovatons-ի հիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Էմմա Առաքելյանը:
Հյուրերը ներկայացրին ՏՏ ոլորտում իրենց ձեռք բերած հաջողություններն ու գիտական նվաճումները, տեղեկություններ հաղորդեցին ոլորտի տեխնոլոգիական առաջընթացի մասին։ Ըստ բանախոսների՝ ՏՏ ոլորտի դերը ժամանակակից տնտեսության զարգացման գլխավոր խթանիչներից է։ Ոլորտի զարգացման համար կարևոր է հատկապես արտադրանքի արտահանումն այլ երկրներ։
Հանդիպմանը մասնակցում էին Գորիսի «Ինստիգեյթ» խումբ ընկերությունից առաջացած Zealous ընկերության եւ «Ինստիգեյթ» խորհրդատվական ընկերության աշխատակիցները, Գորիսի պետական քոլեջի «Հաշվողական տեխնիկայի եւ ավտոմատացված համակարգերի ծրագրային ապահովում» մասանգիտության ուսանողներն ու դասախոսները, Գորիսի պետական համալսարանի ուսանողները: Մասանգիտական կողմնորոշման նպատակով ներկա էին նաեւ քաղաքի հանրակրթական դպրոցների բարձր դասարանցիներ ու ոլորտին առնչվող այլ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և անհատներ:
Հանդիպումը բացեց Արմեն Խաչատրյանը, ով մասնավորապես նշեց. «Այսօր Գորիսում ունենք տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման բավականին հետաքրքիր իրողություն, որը տեսանելի եւ առարկայական է: Մեկ փաստ՝ Գորիս քաղաքում ավելի քան 75 աշխատատեղ ունենք ՏՏ ոլորտում՝ բարձր վարձատրվող: Այդ մասնագետներից ոմանք արդեն իսկ դասավանդում են քոլեջներում, համալսարաններում: Բոլոր հիմքերը կան արձանագրելու՝ Գորիսում ոլորտի զարգացման համար շատ մեծ հնարավորություններ և հեռանկարներ կան»:
Պատգամավորը նշեց նաև, որ հանրապետության ռազմարդյունաբերության մեջ նույնպես զգալի տեղաշարժեր են կատարվել՝ շնորհիվ ՏՏ ոլորտի։ Եվ մենք արդեն ունենք, օրինակ, հայկական արտադրության շատ բարձր որակի անօդաչու թռչող սարքեր՝ տարբեր նշանակությամբ, որոնք ակնհայտորեն մրցունակ են միջազգային շուկաներում։
Ըստ Արմեն Խաչատրյանի՝ խնդրո առարկա ոլորտում ակտիվ համագործակցություն է ձևավորվել նաեւ հայկական սփյուռքի հետ, ու Հայաստանը հետամուտ է ոլորտի հետագա զարգացմանը:
Հանդիպման ընթացքում բարձրացվեցին նաև ոլորտին առնչվող մի շարք հարցեր, և, այդուհանդերձ, հանդիպումն ավարտվեց համոզմամբ, որ Գորիսն ունի բավականին ներուժ ՏՏ ոլորտը զարգացնելու համար։
Փորձառու մասնագետների մասնակցությամբ նման հանդիպումը համայնքում աննախադեպ երևույթ էր, ինչի համար դրվատանքի է արժանի նախաձեռնողների և հատկապես ԱԺ պատգամավորի դերակատարությունը: Ուստի և ակնկալում ենք, որ բարձրացված հարցերն ու բանավիճային թեմաները քննարկման առարկա կդառնան հանրապետության պատկան մարմիններում՝ ունենալով գործնական արդյունքներ: