Սյունիքի մարզային գրադարանի սպասարկման բաժնում տեղի ունեցավ հանդիպում գրող, ազգագրագետ, պատմաբան, հրապարակախոս, պատմական գիտությունների թեկնածու, Հայաստանի եւ Կալիֆորնիայի հայ գրողների միության անդամ Արծրուն Ալեքսանյանի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցում էին Քաջարանի քաղաքային գրադարանի տնօրեն Գոհար Պետրոսյանը, Քաջարանի նախկին քաղաքապետ Վարդան Գեւորգյանը, մանկավարժ Հասմիկ Համբարձումյանը, լեռնաձորցիներ Աշոտ Հակոբյանը, Աշոտ Հայրումյանը, հասարակական գործիչ Սուսաննա Մարտիրոսյանը, ուսուցիչներ, լրագրողներ, գրադարանավարներ եւ այլք։Մարզային գրադարանի արվեստի բաժնի գրադարանավարուհի Արփինե Թումանյանը եւ մատենագետ Քրիստինե Վեզիրյանը ներկայացրեցին Ա. Ալեքսանյանի անցած ուղին, մանրամասներ նրա կյանքից։ Ծնված լինելով Աշտարակի Ոսկեվազ գյուղում, նախախնամությունը նրան կապել է Զանգեզուրի հետ։ Աշխատել է Քաջարանի թիվ 2 միջնակարգ դպրոցում, որպես փոխտնօրեն, ապա մշակույթի պալատի տնօրեն։ Հետագայում թեզ է պաշտպանել «Զանգեզուրի հարավային շրջանի եւ արդյունաբերության զարգացման պատմությունը» թեմայով։
Հայաստանի գրողների միության միջազգային կապերի ղեկավար, բանաստեղծուհի Հերմինե Նավասարդյանը, ով գրել է Ա. Ալեքսանյանի «Լեռնաձոր» գրքի առաջաբանը, ներկայացրեց Արծրուն Ալեքսանյանի հեղինակած «Լեռնաձոր» գրքի բաժինները, դրանցում ընդգրկված համայնքի երեւելի մարդկանց։ Ընդհանրացնելով իր մտքերը` բանախոսն ասաց, որ մի զարմանահրաշ աշխարհի փեղկեր է բացվում «Լեռնաձոր» գրքում։
Արծրուն Ալեքսանյանը հուշեր ներկայացրեց կապանցի ստեղծագործողներ Մարտուն Ասասյանի, Գրիգոր Գեւորգյանի (Գեւունց), Արտեմ Վարդանյանի, մյուսների հետ ունեցած շփումներից։ Առավել հետաքրքրական էին դրվագները մեր մեծերի` Պարույր Սեւակի, Հովհաննես Շիրազի, Համո Սահյանի, Վազգեն Առաջին կաթողիկոսի հետ ունեցած հանդիպումներից։ Արծրուն Ալեքսանյանը նաեւ հեղինակել է տասնհինգից ավելի գիրք, որոնցից առանձնացրեց «Կալիֆոռնիայի հայերը երկրորդ համաշխարհային եւ Արցախյան պատերազմներում» աշխատությունը։ Նրա խոսքում անդրադարձ կար Սյունիքի  հերոսական պատմության մասին, մասնավորապես, Գարեգին Նժդեհի, Սմբատ Մելիք-Ստեփանյանի մասին։
Հանդիպման ավարտին Ա. Ալեքսանյանի գործունեությանն իրենց խոսքում արժեւորեցին Վարդան Գեւորգյանը, Սուսաննա Մարտիրոսյանը, ուրիշներ։