Արշավիր Բաբայանը երկու տասնամյակից ավելի ղեկավարել է Լեռնագործների մշակույթի պալատը (այժմ՝ Կապանի մշակույթի կենտրոն): Ծննդավայրը Կավարտ գյուղն է, աշխատանքային գործունեությունը սկսել է Կապանի պղնձահանքային կոմբինատում՝ փականագործի մասնագիտությամբ: Այնուհետեւ տեղափոխվել է Կապանի պետթատրոն որպես դերասան: Զորակոչվել է պարտադիր զինծառայության, զորացրվելուց հետո կրկին աշխատել պետթատրոնում: Մասնակցել է Երկրորդ աշխարհամարտին, Կերչի համար մղվող մարտերից մեկում ծանր վիրավորվել: Հաղթանակից հետո վերադարձել է հարազատ կոլեկտիվ, իսկ 1947 թվականից Զանգեզուրի հանքվարչության ակումբի վարիչն էր: 1960 թվականին նշանակվել է Կապանի մշակույթի պալատի տնօրեն: Օժտված էր կազմակերպչական ունակություններով, սկզբունքայնությամբ, մարդկային հմայքով, սկսած գործն անպայման ավարտին հասցնելու պատրաստակամությամբ:
Ծանրակշիռ է նրա ավանդը Կապանի մշակութային գործի կազմակերպման, գեղարվեստական ինքնագործունեության զարգացման, Կապանի ինքնագործ խմբերի՝ տարբեր փառատոնների մասնակցությունն ապահովելու գործում: Արշավիր Բաբայանն ակտիվորեն մասնակցել է շրջանի հասարակական-քաղաքական կյանքին, արժանացել խրախուսանքների՝ մեդալների, պատվոգրերի, շնորհակալագրերի: Իսկ 1972-ի հունիսին հանրապետության Գերագույն խորհրդի նախագահության հրամանագրով նրան շնորհվել է ՀԽՍՀ կուլտուրայի վաստակավոր գործչի կոչում: 1982-ին անցել է վաստակած հանգստի:
Հուլիսի 24-ին Կապանի Ս. Մելիք-Ստեփանյան փողոցի N40 շենքի պատին, որտեղ 1980-1989 թվականներին ապրել է Ա. Բաբայանը, փակցվեց հուշատախտակ, որը բացելու պատիվը տրվեց նրա զավակներին՝ Սուսաննա, Ալբերտ, Աիդա Բաբայաններին: Հիշատակի խոսքեր ասացին գեղանկարիչ Բորիս Մինասյանը (հուշատախտակը նրա ձեռքի գործն է), Սուսաննա Մարտիրոսյանը, ով ներկայացրեց Ա. Բաբայանի՝ մշակույթի պալատը ղեկավարելու մի ժամանակահատվածը: Մշակութային գործչի ավագ դուստրը՝ Սուսաննա Բաբայանը հիշարժան դրվագներ ներկայացրեց հոր կյանքից, երախտագիտություն հայտնեց ներկաներին՝ նրա հիշատակը հարգելու համար: