«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Հրանտ Մաթեւոսյանին արժեւորում, բայց վատ են ճանաչում
«Հայ արձակագիրհրապարակախոս Հրանտ Մաթեւոսյանի հիշատակի օրը ` դեկտեմբերի 18-իննրա հարազատներըգործընկերներըմաթեւոսյանական գրականության սիրահարները  այցելեցին Երեւանի Կոմիտասի անվան  զբոսայգու հայոց մեծերի պանթեոնծաղիկներ խոնարհելու մտավորականի շիրիմին:
Գրողի որդու` «Հրանտ Մաթեւոսյան» մշակութային կենտրոնի տնօրեն Դավիթ Մաթեւոսյանի բնորոշմամբարձակի որակն է գաղտնիքը մաթեւոսյանական ստեղծագործություններիհասարակ մարդու ինտելեկտիթողած ժառանգությանՆրա մեկնաբանմամբայսօր Հայաստանն ունի մշակութային հեղափոխության հրամայականորի անկյունաքարերից մեկը Մաթեւոսյանի թողած ժառանգություն է. «Եթե սիրում ես ընթերցելգրագետ  եսի բնեթե կրթությամբՄաթեւոսյանի թողած ժառանգության մեջ  այսօրվա եւ ապագայի խոսք կտեսնեսԴա հարատեւող խոսք է:  Մի խոսքորը այսօր էլ է արդիականեւ մի հիսուն  տարի հետո էլ է արդիական լինելուԳուցեՄաթեւոսյանի թողած հրապարակախոսության ժամանակահատվածըայն համակարգըայն աշխարհըորում նա ապրել եւ ստեղծագործել էմոռացվի գնագուցե կենցաղի շատ ու շատ բաներ,  բարբառային բառերշատ փոխհարաբերություններմարդկային ինչ-որ առնչություններ այլ կերպ լինենբայց իր խոսքը կմնա հարատեւողՄաթեւոսյանական այն հսկայական ժառանգությանը պետք է տեր կանգնենք»:
Դավիթ Մաթեւոսյանը նկատում է ` շատ վատ գիտեն Հրանտ ՄաթեւոսյանինՍտեղծագործությունը  առժեւորում ենսիրում ենբայց նրան չգիտեն. «Դա չընթերցված խոսք էԱռհասարակմեր ամբողջ գրականությունը իրականում ընթերցված չէԹումանյանի դառը խոսքը հիշում ենքմենք ունենք լեզուորով չենք խոսումԱյս խոսքերը առօրեական են այսօրառօրեական են լինելու նաեւ վաղըՄշակութային հեղափոությունը սա էՄենք մեկ անգամ «փրկվեցինք» այբուբենի գյուտովԱյսօրինտեգրացիայիայս գլոբալիզացիայի դարում իսկապես մեր առջեւ մշակույթային հեղափոխության մարտահրավեր է լինելուորը արագհետեւողական լուծման կարիք է ունենալու»»: