Հայաստանն ու Արցախը պատերազմ չեն ուզում, բայց պատերազմի սպառնալիքով որևէ մեկը մեզ չի կարող վախեցնել. Փաշինյան
Ադրբեջանը փորձում է Արցախի հարցի կարգավորումը  դուրս բերել կառուցողական, բանակցային հունից: Հայաստանն ու Արցախը պատերազմ չեն ուզում, բայց պատերազմի սպառնալիքով որևէ մեկը չի կարող Արցախի Հանրապետությանը և Հայաստանի Հանրապետությանը վախեցնել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ԱԺ-ում կառավարության  անդամների հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով Լուսավոր Հայաստան խմբակցության պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի հարցին:
Բաբաջանյանը հիշեց, որ վաղն  ԱՄՆ-ում սպասվում է ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ: «Չնայած վերջին շրջանի լավատեսական մթնոլորտին, որ գալիս էր առավելապես Ձեր կողմից, սահմանի երկայնքով կա լարվածություն,  2 զոհ ենք ունեցել։ Այս իմաստով  ուզում եմ լսել Ձեր պատկերացումները կարգավորման ուղղությամբ »,-հարցրեց պատգամավորն ու հետաքրքրվեց, թե վարչապետն ինչպես է գնահատում դիվանագիտական ջանքերը:
Փաշինյանը նշեց՝ չի հիշում, որ Արցախի հարցի կարգավորման համար լավատեսական տրամադրություն հաղորդելիս եղած լինի:
«Ընդհակառակը, ես միշտ ասել եմ, որ չպետք է մոռանալ, որ պատերազմն ավարտված չէ, և այն ցանկացած պահի կարող է բռնկվել, և ցանկացած պահի կարող է իրավիճակի լարում լինել: Ինձ համար ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը պարզապես ցանկանում է կիրառել նույն գործիքը, որը երկար ժամանակ կիրառել է, այսինքն՝ փորձ անել հարցի կարգավորումը  դուրս բերել կառուցողական, բանակցային հունից: Այս գործիքն Ադրբեջանը երկար ժամանակ կիրառում է, և Հայաստանը պետք է դիմակայի այդ գործիքին՝ նաև զինված ուժերի պատրաստակամության մակարդակը բարձրացնելով: Մեզ համար հստակ է դիրքորոշումը, որ ՀՀ-ն և Արցախի Հանրապետությունը պատերազմ չեն ուզում իհարկե, բայց պատերազմի սպառնալիքով որևէ մեկը չի կարող Արցախի Հանրապետությանը և Հայաստանի Հանրապետությանը վախեցնել: Սա շատ կարևոր արձանագրում է»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հիշեց, որ հայկական կողմի և ադրբեջանական կողմի մեջ կար բանավեճ, թե ովքեր և ինչպես են խախտել հրադադարի ռեժիմը, և հայկական կողմն այդ կապակցությամբ ուներ նաև փաստեր: Փաշինյանի կարծիքով՝ այդ բանավեճը, քննարկումն իսկապես առաջ է բերում հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի հետաքննության մեխանիզմի անհրաժեշտության հարց:
Անդրադառնալով դիվանագիտական ջանքերի մասին հարցադրմանը՝ Փաշինյանն ասաց, որ Ղարաբաղի հարցն այնպիսի հարց է, որ պետք է դիտարկել լայն կոնտեքստում, առանձին դիտարկելը և փոքր մասշտաբով նայելը միշտ կբերի սխալ հետևությունների:  «ՀՀ-ն այս առումով բանակցային գործընթացում իր դիվանագիտական ջանքերը շարունակում է մարտի 12-ին Ստեփանակերտում հռչակված սկզբունքների շրջանակներում: Իսկ ընդհանուր առմամբ վերջին շրջանի մեր դիվանագիտական ջանքերը որոշ ուղղություններով եղել են շատ արդյունավետ, և կոնկրետ արդյունքներ են բերել»,-ասաց վարչապետն ու ձեռնպահ մնաց այդ կոնկրետ արդյունքների մասին խոսելուց:
Նա շեշտեց՝ հայկական կողմի դիվանագիտությունը սկսում է ավելի ու ավելի արդյունավետ լինել: