Հայաստանում էլեկտրամոբիլներ ներմուծողները կազատվեն ԱԱՀ–ից
Հայաստանում էլեկտրական մեքենաների համար արդեն և՛ վերանորոգման արհեստանոցներ են հայտնվում, և՛ լիցքավորման կետեր։
Հայաստանում էլեկտրամոբիլներ ներմուծողները կազատվեն ԱԱՀ–ից։ Հարկային օրենսգրքում համապատասխան փոփոխությունների նախագիծը քննարկվել է այսօր տնտեսական հարցերով ԱԺ հանձնաժողովի նիստին։
Առաջարկվում է օրինագծին ուժի մեջ մտցնել այս տարվա հուլիսի 1-ից, 2.5 տարի ժամկետով (մինչև 2022 թվականի հունվարի 1-ը)։
Ավելի վաղ նախատեսվում էր արտոնյալ պայմաններ տրամադրել ներկրում իրականացնող ֆիզիկական անձանց, այժմ այն կտարածվի նաև ձեռնարկությունների վրա, այդ թվում` ավտոսիրողների։
Արտոնությունները նախատեսվում են բացառապես էլեկտրամոբիլների, այլ ոչ հիբրիդային շարժիչ ունեցողների համար։
Եվրասիական միությունում էլեկտրամոբիլների համար 15% տուրք է գործում։ Հաջորդ տարվանից դրան անցում կկատարի նաև Հայաստանը (ներկայիս 10%–ից)։ ԵԱՏՄ–ում այսպես պաշտպանում են ներքին շուկան։ Էլեկտրամոբիլներ արտադրել արդեն սկսում են Ղազախստանում և Ռուսաստանում (չինական ընկերությունների կողմից բացած գործարաններում)։
«Մենք ուզում ենք ժամանակավոր արտոնություն մտցնել`2.5 տարով, որպեսզի բնակչությունն ընտելանա էլեկտրամոբիլներին և գնահատի դրանց օգուտը։ Իսկ մեզ համար գլխավոր օգուտն արտանետումներից օդի մաքրումն է», – հայտարարեց բնապահպանության փոխնախարար Իրինա Ղափլանյանը։
Նշենք, որ Հայաստան դեռ էլեկտրամոբիլների մեծ քանակ չի ներմուծվում` տարեկան մի քանի տասնյակ։ Ավտոսեփականատերերը չգիտեն, որտեղ դրանք վերանորոգել և լիցքավորել։ Սակայն առաջին արհեստանոցներն արդեն հայտնվում են, իսկ ՄԱԿ–ի ծրագրերից մեկի համաձայն` ուզում են նաև լիցքավորման ցանց տեղադրել։