Հայոց Շուշին՝ ռուս նկարիչ Վասիլի Վերեշչագինի գեղանկարներում
Վերեշչագին Վասիլի Վասիլեւիչ (1842–1904)։ Սովորել է Պետերբուրգի Գեղարվեստի ակադեմիայում (1860–63), ինչպես և Փարիզում՝ ժ Լ ժերոմի արվեստանոցում (1864–65)։ Ճանապարհորդել է Ռուսաստանում, Արևմտյան Եվրոպայի երկրներում, Սիրիայում, Պաղեստինում, Հնդկաստանում, ճապոնիայում, ԱՄՆ–ում, Անդրկովկասում։
Մասնակցել է Սիջին Ասիայի նվաճմանը, ռուս–թուրքական (1877–78) և ռուս–ճապոնական (1904–05) պատերազմներին։
Իր նկարները ստեղծել է գլխավորապես բնականից կատարած ճեպանկարների և էտյուդների հիման վրա։
Պատմական իրադարձություններն ավելի ամբողջականորեն պատկերելու համար նկարները խմբավորել է թեմատիկ նկարաշարերում:
1856 թվականին՝ մի քանի ամիս, Վերեշչագինը եղել է Շուշիում, արել մի քանի նկար եւ գրել. «Շուշին այլ քաղաքների համեմատությամբ լիակատար կոնտրաստ է ներկայացնում: Նրա տներն ուղիղ են, գեղեցիկ, բարձր ու լուսավորվում են բազմաթիվ լուսամուտներով: Քաղաքը քարաշեն է, քարը կտրված է այն ժայռերից, որոնց վրա տեղադրված է ինքը: Փողոցներն ամենուր սալարկված են խոշոր քարերով, տանիքները նույնպես արված են տաշած քարերից՝ եվրոպական նրբերանգներով»:
Նկարիչը որոշ ժամանակ ապրել և ստեղծագործել է այդտեղ։ Նա հիանում էր այդ վայրերով, որտեղ էլ մի շարք հետաքրքիր գործեր է ստեղծել: Ճանապարհորդության արդյունքում Վերեշչագինի ստեղծած նկարները երբեմնի զարմանալի քաղաքի մասին պատմող գրեթե միակ վկաներն են, քաղաք, որի հայ բնակչությունը XX դ. սկզբին հայտնվեց ազգամիջյան թշնամանքի կիզակետում: