Հետաքրքիր տեղեկություն Եվրոպայից. Հայաստանը չպետք է հապաղի
Եվրահանձնաժողովը հրապարակել է ներդրումային նախագծի մասին տեղեկություն, ըստ որի հանձնաժողովը Համաշխարհային բանկի հետ միասին ծրագրում է ԵՄ Արևելյան գործընկերության երկրներում իրականացնել 13 միլիարդ եվրոյի ներդրում, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների և տնտեսական զարգացման համար: Դա ներառելու է ճանապարհների կառուցում, նորոգում, այլ ենթակառուցվածքային ներդրումներ, լոգիստիկ կենտրոնների ստեղծում և այլն: Առայժմ մանրամասներ հայտնի չեն, թե 13 միլիարդ եվրոյի ներդրումային ծրագիրն ինչ առաջնահերթությամբ է բաշխվելու Եվրամիության Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների միջև:
Խոսքը 6 երկրի մասին է՝ Հայաստան, Վրաստան, Ադրբեջան, Մոլդովա, Բելառուս, Ուկրաինա: Սակայն մեծ հավանականությամբ շատ բան կախված է լինելու նաև այն հանգամանքից, թե այդ երկրները ինչպիսի արդյունավետությամբ կգործակցեն Եվրամիության հետ թե Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակում, թե ընդհանրապես եվրոպական ինտեգրացիայի, նաև երկկողմ հարաբերությունների ուղղությամբ:
Հատկանշական է, որ Եվրահանձնաժողովից ստացված տեղեկությունը փաստացի զուգորդվեց Հայաստանի խորհրդարանի աշխատանքի մեկնարկով, որտեղ ձևավորվում են հանձնաժողովները, այդ թվում արտաքին հարաբերությունների, եվրաինտեգրացիայի, ռեգիոնալ ինտեգրացիայի: Եվ այդ առումով անկասկած է, որ շատ կարևոր է լինելու, թե Հայաստանը խորհրդարանական դիվանագիտության մակարդակով ինչպիսի արդյունավետությամբ կաշխատի եվրոպական ուղղությամբ:
Անկասկած է, որ Եվրահանձնաժողովից ստացված տեղեկությունը նոր խթան, նոր մոտիվացիա պետք է լինի Հայաստանի իշխանության համար ընդհանրապես, սակայն ոչ միայն արտաքին քաղաքական գործադիր բաղադրիչի առումով, այլ նաև խորհրդարանական: Եվ թերևս ավելի շատ խորհրդարանական, քանի որ խորհրդարանական խողովակները ըստ էության տալիս են շատ ավելի լայն և ինտենսիվ շփումների հնարավորություն:
Անխոս՝ պետք է լինի գործադիր և խորհրդարանական սեգմենտի աշխատանքի կոորդինացիա և այդ տեսանկյունից Հայաստանն արդեն իսկ պետք է ձեռնամուխ լինի աշխույժ աշխատանքի, քանի որ Արևելյան գործընկերության երկրներում 13 միլիարդ եվրոյի ներդրումային եվրոպական մտադրության կամ նախաձեռնության համար պայքարն ու մրցակցությունը անշուշտ շատ թեժ է լինելու: Հայաստանն իրավունք չունի հապաղել, հաշվի առնելով ոչ միայն ծրագրի տնտեսական կարևորությունը, այլ նաև և գուցե առաջին հերթին քաղաքական և անվտանգային խորքային նշանակությունը, որ կարող է ունենալ Հայաստանի արդյունավետ աշխատանքն այդ ուղղությամբ; Հատկապես, որ Հայաստանը ներկայումս գործնականում ունի մեկնարկային բավականին նշանակալի առավելություն, հաշվի առնելով թավշյա հեղափոխության հանգամանքն ու միջազգային արձագանքը: