ՀՀ-ն միջազգային դատախազներ կներգրավի. Մինասյանը ՝ Հռոմի ստատուտի ու Ադրբեջանի մասին
Ըստ Գրիգոր Մինասյանի՝ Հայաստանի քննչական մարմինները կկարողանան հետաքննությանը ներգրավել միջազգային դատախազներին։
Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը 2023 թվականի արդյունքներն ամփոփող մամուլի ասուլիսի ժամանակ ներկայացրեց, թե ինչպես Հռոմի ստատուտի վավերացումը կօգնի հետաքննել Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունները։
Նախարարությունն ուսումնասիրել է մի շարք երկրների, այդ թվում՝ Վրաստանի փորձը, սկսել է օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթի մշակումը, որը պետք է ընդունվի Հռոմի ստատուտի վավերացումից հետո։
«Առաջին քայլը նոր օրենսդրության մշակումն է՝ միջազգային փորձագետների հետ աշխատելով»,- ասաց Մինասյանը։
Նախարարի խոսքով, դրանից հետո Հայաստանի քննչական մարմինները կկարողանան հետաքննությանը ներգրավել միջազգային դատախազների։
«Նրանք գալով Հայաստան և ծանոթանալով փաստաթղթերին՝ մասն են դառնում այդ դատավարության, և այս դեպքում Հայաստանը հենց այդ ռազմական հանցագործությունների նախաքննական պրոցեսներում միայնակ չէ, այլ ներգրավում է միջազգային առաջատար վարույթ իրականացնող մարմիններ»,- նշեց Մինասյանը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Ազգային ժողովը ՄՔԴ-ի Հռոմի ստատուտը վավերացրել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 3-ին՝ բացատրելով, որ Երևանն այդպես կկարողանա դատարանի առաջ բարձրացնել Հայաստանի և նրա դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի և ռազմական հանցագործությունների հարցը (այդ թվում՝ 2021-22 թթ. Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներխուժումների ժամանակ)։
Մոսկվան քննադատել է պաշտոնական Երևանի որոշումը։ ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ դա ամենաբացասական հետևանքները կունենա երկկողմ հարաբերությունների վրա, քանի որ «հայ գործընկերները ի սկզբանե տեղեկացված էին ՌԴ դիրքորոշման մասին, որ Հայաստանի կողմից ՄՔԴ-ի Հռոմի կանոնադրության վավերացումն անընդունելի է այն պայմաններում, երբ այս կառույցը «Ռուսաստանի բարձրագույն ղեկավարության համար» տվել է «ձերբակալման օրդեր»։