Հուշ-ցերեկույթ և անվանակոչություն Սյունիքի միջնակարգ դպրոցում
Հոկտեմբերի 19-ին Կապան համայնքի Սյունիքի միջնակարգ դպրոցը բազմաթիվ հյուրեր ուներ: 44-օրյա պատերազմի նահատակ, մայոր Էդգար Մաթևոսյանին նվիրված հուշ-ցերեկույթ էր կրթօջախում, որի շրջանակում 9-րդ  դասարանը կոչվեց նրա անվամբ:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Էդգար Մաթևոսյանի մարտական ընկերը, հարազատները, կինը, որդին, նրան ճանաչող անձինք:
Հայրենիքի պաշտպանը հասակ է առել առանց հոր, ավարտել է Սյունիքի միջնակարգ դպրոցը, օրինակելի և ուշիմ դպրոցական էր, կարող էր ընտրել յուրաքանչյուր մասնագիտություն, բայց գերադասեց զինվորականինը և ընդունվեց Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանն ու գերազանցությամբ ավարտեց այն:
Մասնակցել է 2016 թ. ապրիլյան պատերազմին:
2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին սկսված պատերազմում մայոր Մաթևոսյանի գումարտակը տեղակայվել էր Ջրականում (Ջաբրաիլ), հաջողությամբ հետ էր մղում հակառակորդի գրոհները, բայց հոկտեմբերի 2-ը վերջին օրը եղավ նրա կյանքում...
Հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանով:
Էդգարի հետքերով Սյունիքի միջնակարգ դպրոց էր հաճախել կինովավերագրող, լրագրող Ցվետանա Պասկալևան, ով իր հեղինակային «Նվիրյալները» ֆիլմաշարով ներկայացրեց մայոր Մաթևոսյանին:
Հուշ-ցերեկույթի բացման խոսքում կրթօջախի տնօրեն Լիլիթ Առաքելյանը մասնավորապես նշեց, որ 44-օրյա պատերազմում դպրոցը երեք նահատակ շրջանավարտ ունեցավ՝ Էդգար Մաթևոսյան, Յուրի Գևորգով, Մանուկ Պողոսյան, ում տարեդարձն է այսօր: Սակայն   օրվա  խորհուրդն է ոգեկոչել  Էդգար Մաթևոսյանի  հիշատակը: Իսկ հայրենիքի համար նահատակված մեր հերոսներին հիշելը հայրենասիրության մի յուրահատուկ դաս է:
Միջոցառմանը կրթօջախի դպրոցականները հանդես եկան գրական-երաժշտական համադրույթով՝ հնչեցնելով ռազմահայրենասիրական բանաստեղծություններ ու երգեր: Նահատակ զինվորի կերպարն ամբողջացավ Էդգարի դասղեկ Աշխեն Իսրայելյանի, Տաթև համայնքի ղեկավար Սամվել Լալայանի, մյուսների հուշերով:
«44-օրյա հերոսապատում» փաստագրական գրքի հեղինակ Ոսկեհատ Մելքումյանը, հավուր պատշաճի ներկայացնելով մարտական ընկերոջը, Էդգարի վերաբերյալ մարտական դրվագներ ներկայացրեց իր հեղինակած գրքից:
Մարզպետարանի աշխատակազմի կրթության, մշակույթի և սպորտի վարչության առաջատար մասնագետ Նելլի Կարապետյանն իր խոսքում կարևորեց նման միջոցառումների դերը՝ մանավանդ դեռահասների ռազմահայրենասիրական դաստիարակության  գործում:
Միջոցառման ավարտին դպրոցի տնօրեն Լիլիթ Առաքելյանը երախտագիտություն հայտնեց հուշ-ցերեկույթի մասնակիցներին, կազմակերպիչներին, կրթօջախի մանկավարժներին, իսկ ամենավերջում զինվորականները, ուսուցիչներն ու դպրոցականները, զոհված հերոսի հարազատները լուսանկարվեցին՝ ի հիշատակ հիշարժան օրվա: